Podczas jazdy coraz bardziej cenimy sobie wygodę i komfort, co wyjaśnia rosnącą popularność opon całorocznych. Ogumienie wielosezonowe już na pierwszy rzut oka zapewnia wiele korzyści, ale nie jest też pozbawione pewnych problemów. Jakie są plusy i minusy opon całorocznych? Zapraszamy do artykułu!

Jakie są zalety opon całorocznych?

Opony całoroczne są zaprojektowane tak, aby dobrze sprawdzały się w każdych warunkach pogodowych. Te opony zapewniają odpowiedni poziom stabilności i przyczepności zarówno zimą, jak i latem. Umiarkowany klimat w tej części Europy sprawia, że opony całoroczne zyskują popularność wśród kierowców. Rozwiązanie to nie wymaga bowiem oczekiwania w uciążliwych kolejkach do wymiany sezonowej oraz kosztownego zakupu drugiego kompletu.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest wygoda. Podróżując na oponach całorocznych kierowca ma samochód uniwersalnie przygotowany do jazdy. Eliminuje to problemy tak zwanego okresu przejściowego – niespodziewany przymrozek, czy ulewa nie będzie już powodem do szybkiej konieczności zmiany opon.

Podsumowując, najważniejsze zalety opon całorocznych to:

  • odpowiednie parametry jezdne przez 365 dni w roku,
  • dobre przystosowanie do umiarkowanego klimatu,
  • komfort związany z brakiem wymiany sezonowej,
  • uniwersalne przygotowanie do jazdy w okresie przejściowym.

Jakie są wady opon całorocznych?

Opony całoroczne są najpopularniejszym typem opon na rynku, jednak nie są pozbawione pewnych wad. Warto mieć na uwadze, że pomimo uniwersalności te opony nie są przeznaczone na konkretny sezon. Wadą opon całorocznych jest więc to, że nie sprawdzają się one tak dobrze, jak wysokiej jakości modele sezonowe w danych warunkach.

Często spotykanym problemem wśród opon całorocznych jest ich cena. Modele o dobrych parametrach są droższe niż inne opcje opon, co początkowo może wiązać się z większym wydatkiem. Opony całoroczne również zużywają się szybciej ze względu na ich okres eksploatacji. Użytkując jeden komplet opon w każdej porze roku logicznym jest, że wymiana będzie konieczna szybciej.

Jakie są główne wady opon całorocznych? Podsumujmy krótko:

  • gorsze parametry od uznanych modeli opon sezonowych,
  • wyższa cena w stosunku do podobnych jakościowo opon letnich lub zimowych,
  • szybsze zużycie bieżnika przez intensywną eksploatację.

Czym się kierować przy zakupie opon całorocznych?

Opony to jedna z najważniejszych części samochodu. Są tym, co zapewnia bezpieczeństwo na drodze, a także utrzymuje samochód w ruchu. Opony muszą być w dobrej kondycji, ale muszą też radzić sobie w każdych warunkach pogodowych.

Szukając opon całorocznych, przed zakupem należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Oto kilka praktycznych porad!

  • Weź pod uwagę właściwy rozmiar – jest to podstawa bezpiecznej jazdy. Wybierając rozmiar opon homologowany przez producenta zyskamy pewność, że ogumienie będzie pracować z pełnym potencjałem. Szczegółowe wskazówki na ten temat zawiera książeczka pojazdu.
  • Zwróć uwagę na materiał wykonania – opony całoroczne muszą pracować w szerokim spektrum temperatur. Jak udowodnili eksperci z F1, duże znaczenie w wydajności opony ma mieszanka gumowa. Warto przed zakupem zapoznać się z opisem opony, który udzieli więcej informacji na temat materiału wykonania.
  • Sprawdź opinie i testy – przed każdym zakupem warto zapoznać się z opiniami kierowców i renomowanymi testami. Profesjonalne organizacja takie jak niemiecki ADAC, co roku publikują zestawienie osiągów wybranych opon. Jeśli poszukujemy najlepszego modelu – to będzie najlepsza droga!
[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ