Zakup ubezpieczenia OC to jeden z najważniejszych obowiązków każdego właściciela pojazdu. Jeśli jesteś początkującym kierowcą i chcesz nabyć ubezpieczenie, musisz liczyć się z dość wysoką składką. Jest to związane z tym, że towarzystwa traktują takie osoby jako potencjalnie większe zagrożenie na drodze. Dowiedz się, ile może kosztować Cię OC i jak obniżyć składkę.
Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 2022 r. w wypadkach spowodowanych przez kierowców w wieku 18-24 lata zginęło 395 osób, a 5 761 zostało rannych. Jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość.
Początkujący kierowcy – co warto o nich wiedzieć?
Początkujący kierowcy to osoby w wieku od 18 lat do ukończenia 25 r.ż. Termin ten odnosi się także do osób mających uprawnienia krócej niż 2 lata. Tacy kierowcy ze względu na brak doświadczenia, a także młody wiek są uznawani za potencjalnie niebezpiecznych. Wynika to przede wszystkim ze skłonności do brawurowej jazdy oraz nieprzestrzegania przepisów drogowych. Nie jest to oczywiście regułą, jednak statystyki wypadków są tego dowodem.
Z tego względu młodzi kierowcy muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Jednym z nich jest mniejszy limit punktów karnych. W przypadku osób mających prawo jazdy krócej niż rok wynosi on 20. Po przekroczeniu limitu zostaje nie tylko zatrzymany dokument, ale następuje także cofnięcie uprawnień. Muszą więc na nowo ukończyć kurs i zdać egzamin. Młodzi kierowcy (z uprawnieniami poniżej roku) nie mogą uczestniczyć w kursach reedukacyjnych mających na celu zmniejszenie liczby punktów.
Jeśli jesteś osobą początkującą, możesz umieścić na swoim samochodzie zielony listek. Ten symbol to znak dla innych uczestników ruchu, że nie masz dużego doświadczenia. Bardzo często listek sprawia, że kierowcy na drodze podchodzą z większym zrozumieniem oraz cierpliwością do takich osób. Stosowanie symbolu nie jest obowiązkowe, ale warto o nim pomyśleć, gdyż może nieco zmniejszyć Twoje zdenerwowanie podczas jazdy.
Ubezpieczenie OC a początkujący kierowcy
Początkujący kierowcy muszą także liczyć się z wyższymi składkami na OC. Jest to związane z faktem, że wiek i doświadczenie to jedne z parametrów branych pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Inne istotne czynniki to:
- marka i model pojazdu,
- pojemność i moc silnika auta,
- miejsce zamieszkania,
- dotychczasowa historia ubezpieczenia.
Wyższe składki wiążą się także z brakiem zgromadzonych zniżek za bezszkodową jazdę. Poniżej znajdziesz porównanie cen OC dla początkującego i doświadczonego kierowcy.
Kalkulacja na dzień 09.04.2024 r., wyliczenia nie są ofertą w rozumieniu KC (art.71, art.63).
Powyższy przykład doskonale obrazuje różnice w cenie ubezpieczenia tego samego samochodu, ale dla kierowców w zupełnie innym wieku oraz z różnym doświadczeniem.
Jak skutecznie obniżyć składkę OC dla młodego kierowcy?
Pierwszym sposobem na to, aby znaleźć najlepsze, a więc najtańsze OC, jest skorzystanie z praktycznego kalkulatora dostępnego pod adresem: https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/. Z jego pomocą szybko i bez wychodzenia z domu sprawdzisz propozycje poszczególnych towarzystw. Pamiętaj, że w przypadku OC nie ma sensu przepłacać za ubezpieczenie, gdyż jego zakres oraz sumy gwarancyjne są zawsze takie same.
Innym rozwiązaniem jest wybór marki uważanej za bezpieczną. Należy do nich m.in. Dacia, Suzuki, Toyota oraz Nissan. Postaw także na samochody z małymi silnikami, które według towarzystw są bezpieczniejsze w porównaniu z dużymi i mocnymi jednostkami napędowymi.
Kolejnym sposobem na to, aby obniżyć składkę OC, jest wybór współwłaściciela. Najlepiej, aby był to doświadczony kierowca, który ma na swoim koncie zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę. Jeśli zostanie on wpisany do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel, obie osoby mogą z nich skorzystać, co pozwoli obniżyć koszty związane z zakupem polisy OC. Musisz jednak mieć na uwadze to, że spowodowanie kolizji czy wypadku spowoduje utratę wypracowanych zniżek dla obu współwłaścicieli. Jest to więc nieco ryzykowne rozwiązanie dla doświadczonego kierowcy.
Ubezpieczenie dla początkującego kierowcy – podsumowanie
Za początkujących kierowców najczęściej są uznawane osoby od uzyskania pełnoletności do ukończenia 25 r.ż. oraz te, które mają uprawnienia krócej niż 2 lata. Małe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów wiąże się z pewnymi ograniczeniami, takimi jak m.in. niższy limit punktów karnych czy wyższe składki za OC. W porównaniu z kierowcami, którzy mają uprawnienia od wielu lat polisa może być droższa nawet o ponad 1 000 zł. Warto w takiej sytuacji pomyśleć o współwłaścicielu, aby skorzystać z jego zniżek za bezszkodową jazdę. W ten sposób obniżysz nieco swoje koszty związane z zakupem polisy.