Samochody zabytkowe mają podwójną wartość – są dosyć cenne z uwagi na swoją unikatowość oraz posiadają wielki ładunek sentymentalny dla właściciela. Nic więc dziwnego, że każdy posiadacz takiego auta dba o nie ze szczególną starannością. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu zabytkowego należy również moduł GPS, dzięki któremu można na bieżąco śledzić stan auta. W czym jeszcze przyda się monitoring GPS w kontekście auta zabytkowego? Zapraszamy do lektury.
Jakie samochody uznaje się za zabytkowe?
Każdy fan z pewnością wie, jednak gwoli przypomnienia – samochód zabytkowy to taki, który „pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami”.
W praktyce oznacza to, że auto zabytkowe musi spełniać co najmniej 3 wymagania – ma przynajmniej 30 lat (w przypadku pojazdów samochodów produkowanych seryjnie), minęło co najmniej 15 lat od zakończenia jego produkcji, a na wyposażeniu ma nadal minimum 75% oryginalnych części. Wtedy też właściciel może złożyć odpowiedni wniosek i cieszyć się słynnymi żółtymi tablicami rejestracyjnymi.
Moduł GPS w samochodzie zabytkowym
Dlaczego samochodów zabytkowy powinien być wyposażony w moduł GPS? Po pierwsze dlatego, aby należycie go monitorować. Dzięki lokalizatorowi umieszczonemu pod maską, kierowca ma wgląd do wielu raportów, dzięki którym może poprawić swój styl jazdy, a tym samym wydłużyć żywotność auta.
Jednak właściciele zabytkowych aut najczęściej obawiają się instalacji modułu GPS z uwagi na inwazyjność tej operacji. Zazwyczaj do montażu trzeba dostać się do elektryki, która w niektórych samochodach jest dosyć głęboko ukryta. Każdy demontaż części, aby się do niej dostać, to ryzyko uszkodzenia części, które nie są ogólnodostępne.
Właśnie w takich wypadkach stworzono lokalizator GPS IKOL Quick – jego montaż jest szybki i nieinwazyjny. Aby go zainstalować w zabytkowym aucie wystarczy… podnieść maskę i podpiąć dwa kable. Po uruchomieniu i sprawdzeniu czy moduł działa poprawnie wystarczy zamknąć maskę i można cieszyć się dostępem do pełnej analizy auta.
Lokalizator GPS od IKOL cechuje też jeszcze jedna ważna rzecz – jego obsługa odbywa się z poziomu aplikacji mobilnej. Masz więc dostęp do wszystkich danych i każdej porze dnia i nocy – wystarczy sięgnąć po tablet lub smartphone i możesz sprawdzić bieżącą oraz przeszłą lokalizację, raporty na temat przebytych tras, średniego spalania czy prędkości.
Dodatkowe korzyści z modułu GPS w aucie zabytkowym
Dodatkową funkcjonalnością proponowaną przy lokalizatorach GPS jest możliwość ustawienia alertów. Są to powiadomienia dostarczane SMS-em, e-mailem lub poprzez aplikację, które informują o niestandardowych zdarzeniach w aucie. Są to m.in. alert nieautoryzowanego ruchu, przekroczenia wyznaczonej strefy, prędkości i wielu innych. Dzięki nim kierowca samochodu zabytkowego zostanie powiadomiony o podejrzanym zdarzeniu, gdy np. wypożycza auto.
Korzyści z posiadania lokalizatora GPS w aucie zabytkowym jest oczywiście dużo więcej. Aby zapoznać się z pełną ofertą na GPS serdecznie zapraszamy na stronę ikol.pl.