Zakup odpowiedniej odzieży motocyklowej to spore wyzwanie. Jej zadaniem jest nie tylko odzwierciedlenie stylu kierowcy, ale przede wszystkim zapewnienie mu bezpieczeństwa na właściwym poziomie oraz ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Czym zatem należy się kierować przy wyborze stroju na motocykl?

Odzież motocyklowa – co się na nią składa?

Strój motocyklisty złożony jest z paru elementów. Podstawę stanowią: kurtka, spodnie, buty oraz kask. Oprócz tego motocyklista potrzebuje również rękawic, koszulki i bielizny, najlepiej termoaktywnej – jest ona niezbędna głównie w chłodne dni, ponieważ pozwala utrzymać optymalną temperaturę ciała. Zapewnia właściwą cyrkulację powietrza i nie uczula. Nawet kiedy motocyklista się spoci, dzięki bieliźnie termoaktywnej nie odczuwa dyskomfortu. Motocykliści chętnie sięgają też po kombinezony motocyklowe, które zazwyczaj składają się z kurtki i spodni – plus tego rozwiązania jest taki, że kurtkę i spodnie można zakładać oddzielnie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że odzież noszona na co dzień nie nadaje się na motocykl. Szyta jest z innych materiałów i nie zapewnia takiej ochrony, jak odzież przeznaczona specjalnie na motocykl.

Dobra odzież motocyklowa – czyli jaka?

Dobra odzież motocyklowa musi sprostać kilku istotnym wymogom. Przede wszystkim powinna skutecznie chronić przed wiatrem, opadami itp. Dlatego też musi być solidnie wykonana z najlepszych gatunkowo materiałów. Na jakości nie ma co w tym przypadku oszczędzać – tym bardziej że odzież ma również chronić motocyklistę w razie upadków. Należy stawiać wyłącznie na odzież wyposażoną w certyfikowane ochraniacze. Jeżeli chodzi o ochraniacze na plecy, to można kupić je oddzielnie. Wskazane jest, aby kurtka, spodnie i buty były wodoodporne – motocyklista porusza się bowiem w różnych warunkach. Jeśli zamierza jeździć w chłodniejsze dni, powinien postawić na dwuwarstwową odzież ze specjalną podszewką termiczną.

Odzież motocyklowa – tekstylna czy skórzana?

Każda osoba kupująca odzież motocyklową musi rozstrzygnąć dylemat: odzież powinna być tekstylna czy skórzana? Przyjmuje się, że ubrania tekstylne lepiej sprawdzają się podczas jazdy turystycznej oraz skuterami i enduro, natomiast odzież skórzana nadaje się głównie do jazdy motocyklami sportowymi i wyścigowymi. Warto oczywiście mieć to na uwadze, niemniej eksperci są zgodni co tego, że odzież skórzana jest bezpieczniejsza. Wynika to z tego, że skóra jest trwalsza i bardziej wytrzymała, zapewnia efektywniejszą amortyzację w razie upadku. Zintegrowane ochraniacze trzymają się jej mocniej. Minusem skórzanych ubrań jest to, że powodują dyskomfort odczuwalny zwłaszcza podczas długiej jazdy i wtedy, gdy pada. Odzież tekstylna jest lżejsza i wygodniejsza niż skórzana, ale im luźniejsze są spodnie i kurtka, tym mniejszy poziom bezpieczeństwa. Nowoczesne ubrania tekstylne na motocykl są szyte z materiałów świetnie chroniących przed wiatrem i wodą. Bez względu na to, czy wybór padnie na ubrania tekstylne, czy skórzane, wymagają one należytej pielęgnacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ