Wypowiedzieć umowę OC możesz praktycznie w dowolnym momencie z różnych przyczyn. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel nie będzie czekał na przedłużenie umowy, dlatego w dniu zakończeniu okresu ochrony polisa automatycznie ulegnie wznowieniu na kolejny rok. Sprawdź zatem, jak wypowiedzieć umowę OC w zależności od powodu zakończenia współpracy z TU.

Kiedy najlepiej wypowiedzieć umowę OC?

crash-test-1620604_1280Składkę OC płacisz z góry, dlatego najkorzystniej wypowiedzieć polisę tuż przed zakończeniem jej ważności. Ale uwaga – ubezpieczyciel powinien otrzymać wypowiedzenie najpóźniej na 1 dzień przed zakończeniem okresu ochrony. Jeśli złożysz wniosek w ten sam dzień lub później, ubezpieczyciel automatycznie przedłuży umowę i będziesz musiał opłacić kolejną składkę.

Oczywiście polisę możesz wypowiedzieć w każdej chwili, ale wówczas będziesz musiał ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki – chyba, że wolisz stracić wpłacone pieniądze. Jeśli zatem ubezpieczenie kończy się wraz dniem 10 października, najpóźniej do 9 października powinieneś dostarczyć pismo wypowiedzenia do swojego TU.

Jak wypowiedzieć umowę OC poprzedniego właściciela samochodu?

Kupiłeś używane auto i zastanawiasz się, co z ubezpieczeniem? W tej sytuacji możesz nadal korzystać z polisy byłego właściciela aż do zakończenia umowy. Pamiętaj jednak, że sprzedawca musi poinformować TU o zmianie właściciela (do 14 dni), co może wiązać się ze zmianą składki wobec nowego nabywcy (czyli Ciebie). Taka umowa nie ulega wznowieniu, dlatego musisz najpóźniej dzień wcześniej wykupić nową polisę – w obecnym lub innym TU. Jeśli chcesz wypowiedzieć obecną umowę przed jej zakończeniem, musisz dostarczyć ubezpieczycielowi wniosek wraz z umową zakupu samochodu.

Wypowiedzenie OC przy wyrejestrowaniu samochodu

Jak wypowiedzieć umowę OC z powodu oddania auta na złom lub całkowitej kasacji? W tej sytuacji do umowy wypowiedzenia musisz dołączyć zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta z wydziału komunikacji. Jeśli samochód został zezłomowany, musisz dostarczyć stosowny dokument ze stacji demontażu pojazdów. Udokumentowania wymaga również całkowita utrata pojazdu, np. wskutek pożaru lub wypadku. Zwrot pieniędzy za niewykorzystaną polisę zostanie naliczony od dnia, w którym nastąpiło wyrejestrowanie auta.

Co zrobić z podwójnym ubezpieczeniem?

Wykupiłeś nową polisę, ale zdążyłeś opłacić składkę w poprzednim TU? Również w tej sytuacji możesz wypowiedzieć „starą” umowę – im szybciej, tym lepiej dla Twojego portfela. Musisz wypełnić specjalny formularz dotyczący podwójnego ubezpieczenia i możesz ubiegać się o zwrot składki. Należna kwota zostanie naliczona od dnia złożenia przez Ciebie wypowiedzenia.

Jak wypowiedzieć umowę OC? To nic skomplikowanego! W Internecie znajdziesz specjalne formularze do pobrania, które należy wypełnić, wydrukować i podpisać. Tak przygotowany dokument możesz wysłać tradycyjną pocztą, choć niektóre TU przyjmują również skan wniosku wysłany faksem lub pocztą e-mail. Możesz również dostarczyć wypowiedzenie osobiście do placówki ubezpieczyciela.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ