Wszystko o wyborze odpowiednich łączników i gniazd elektrycznych

Wybór odpowiednich gniazd oraz łączników elektrycznych dla wielu zainteresowanych jest z pozoru najłatwiejszym elementem kompletowania osprzętu. Przy zakupie często nie potrafimy jednak obyć się bez pomocy elektryka, bądź doradcy działu. Dobranie odpowiednich elementów powinno być zatem wcześniej bardzo dobrze przemyślane.

Jakie gniazda i osprzęt elektryczny powinniśmy wybrać ?

Zarówno gniazda jak i łączniki elektryczne stanowią jedne z niewielu widocznych fragmentów całości instalacji elektrycznej. Podczas ich zakupu kierujemy się zazwyczaj estetyką danego elementu, po to by odpowiednio komponował się z wnętrzem. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Kupując osprzęt elektryczny nie możemy kierować się wyłącznie kwestią jego estetyki. O wiele bardziej istotnym jest, aby zwracać uwagę na funkcjonalność oraz jakość wykonania konkretnego elementu.

Wyszczególniamy kilka łączników elektrycznych

W instalacji elektrycznej łącznik odpowiada za wyłączanie oraz załączanie prądu. W asortymencie sklepów elektrycznych są dostępne różne rodzaje tego typu produktów. Największą popularnością cieszą się jednak pojedyncze łączniki służące do załączania jednofazowych odbiorników. Co jeśli chcemy załączyć dwa obwody? W tym przypadku należy zastosować łącznik dwubiegunowy. Jeżeli jednak nasze zapotrzebowanie nie kończy się na łącznikach jedno i dwubiegunowych, możemy zakupić także łączniki schodowe, krzyżakowe bądź świecznikowe.

Łączniki schodowe są stosowane na korytarzach i klatach schodowych. To niezbędny element osprzętu elektrycznego dla domu parterowego lub budynku biurowego. Łączniki krzyżakowe umieszczane są zazwyczaj między dwoma łącznikami schodowymi. Współpracując ze sobą umożliwiają skorzystanie z instalacji elektrycznej dowolnej liczbie pięter. Łączniki świeczkowe są natomiast świetnym wyborem jeśli chodzi o źródło energii elektrycznej z kilkoma lampami, tworzącymi kilku punktowy kinkiet.

Powinniśmy zatem wybrać łącznik odpowiadający naszemu zapotrzebowaniu. Po określeniu typu urządzenia, warto również policzyć ile łączników będziemy potrzebowali. Pamiętajmy o zakupie kilku zapasowych. Pozwoli to na zabezpieczenie prac w przypadku zniszczenia jednego z urządzeń podczas montażu. Unikniemy również ponownej wizyty w sklepie, czy hurtowni elektrycznej, jeżeli błędnie oszacowaliśmy ilość potrzebnych łączników przed zakupem.

Które gniazda elektryczne będą odpowiednie ?

Przy doborze gniazd elektrycznych analogicznie, jak podczas wyboru łączników nie możemy kierować się wyłącznie estetyką. W tym przypadku poza jakością i trwałością materiałów, szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię bezpieczeństwa. Aby gniazdko elektryczne było w pełni bezpieczne musi zawierać styk ochronny w postaci bolca. Jeśli jednak nie chcemy skorzystać z tego typu rozwiązania, możemy skorzystać z zamiennika, czyli tak zwanego gniazda niemieckiego. Posiada ono dwa mniejsze styki i jest równie bezpieczne.

Warto zwrócić uwagę na umiejscowienie gniazda w budynku. Jeśli będzie montowane w pomieszczeniu, w którym może być narażone na styczność z wodą, czy wilgocią, należy zamontować tam gniazdo wyposażone w osłonę zabezpieczającą. Również miejsca takie jak pokój dziecka, czy spiżarnia powinny mieć zamontowane gniazda z osłonami.

Podczas zakupu powinniśmy zweryfikować, czy gniazdo posiada znak CE, potwierdzający spełnienie wymogów bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że każdy produkt powinien posiadać pełną dokumentację w postaci specyfikacji technicznej.

Czego powinniśmy się wystrzegać ?

Przy zakupie gniazd oraz łączników elektrycznych powinniśmy pomijać produkty bez odpowiednich znaków, specyfikacji oraz historii pochodzenia. W tym przypadku zakup urządzenia, które pochodzi od sprawdzonego producenta jest gwarantem naszego zdrowia i życia.

Nie zapominajmy, że z instalacją elektryczną nie ma żartów i nie należy oszczędzać na urządzeniach. Zawsze zwracajmy uwagę na znaki bezpieczeństwa z opakowania oraz moc napięcia pracy urządzenia. Przy tworzeniu instalacji elektrycznej nie wolno kierować się wyłącznie ceną. Taniej, nie zawsze oznacza lepiej.

Osprzęt elektryczny musi być wyprodukowany z materiałów wytrzymałych i bezpiecznych. Idealnym rozwiązaniem jest zakup całości materiałów od jednego, sprawdzonego producenta. Zagwarantuje to łatwość montażu oraz prawidłową pracę całej instalacji elektrycznej.

Źródło: http://jarbas.com.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przygotować samochód do wyścigu?
Następny artykułFolia 3M

Życie bez motoryzacji byłoby złe, przynajmniej dla mnie ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ