Każdy, kto stoi przed wyzwaniem zakupu nowego samochodu, chce wydać jak najmniej ciężko zarobionych pieniędzy. Jedni na własną rękę sprowadzają auto z zagranicy, inni kupują uszkodzone z myślą o ekonomicznym remoncie. Sporo zaoszczędzić mogą także przedsiębiorcy, gdyż zakup samochodu na firmę to jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań. Ale czy w każdej sytuacji będzie tak samo korzystne?

Dlaczego warto kupować auto na firmę?

pexels-photo-193021Umówmy się, każdy przedsiębiorca musi posiadać własny środek transportu. Jednym wystarczy zwykły samochód osobowy, inni będą potrzebować pojazdu dostawczego. W tej sytuacji są dwa wyjścia – albo przedsiębiorca będzie korzystać z auta prywatnego (czy też rodzinnego), albo kupi auto na firmę i wliczy je w poczet środków trwałych przedsiębiorstwa. Ze względu na możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych zakup samochodu na firmę, zwykle jest bardziej opłacalny niż w prywatnym zakresie. Jeśli wartość pojazdu przekracza 3500 zł, okres amortyzacji trwa 5 lat dla nowych aut (stawka 20%) oraz 2,5 roku dla aut używanych (stawka 40%). Odpisy amortyzacyjne wliczane są w koszty uzyskania przychodu, co pozwala zmniejszyć wartość podatku VAT przekazywanego do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo przedsiębiorca może wrzucić w koszty wydatki związane z samochodem tj. ubezpieczenie, paliwo, a także odsetki kredytu (jeśli zakup auta na firmę finansowany był w ten sposób). Tymczasem jeśli przedsiębiorca wykorzystuje do prowadzenia działalności auto prywatne, może odliczyć tylko część kosztów i musi w tym celu prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Kiedy zakup samochodu na firmę będzie mniej korzystny?

pexels-photo-191238Rejestrowanie auta na firmę nie zawsze się opłaca. Dotyczy to głównie sytuacji sprzedaży pojazdu. Gdy przedsiębiorca pozbywa się samochodu prywatnego, nie musi odprowadzać podatku, o ile od dnia zakupu upłynęło więcej niż pół roku. Natomiast sprzedaż auta firmowego niemal zawsze wiąże się z koniecznością zapłaty podatku VAT i dochodowego.  Jeśli samochód będzie całkowicie zamortyzowany, podatek będzie naliczony od kwoty sprzedaży, dlatego jego wysokość może okazać się całkiem spora. W przypadku aut sprzedanych przed upływem 5 lat dla nowych i 2.5 roku dla używanych, przedsiębiorca może wrzucić w koszty uzyskania przychodu niezamortyzowaną kwotę (np. jeśli sprzedasz auto po 4 latach, możesz zaliczyć do kosztów 1/5 wartości początkowej pojazdu). Aby uniknąć płacenia podatku możesz wycofać auto z ewidencji środków trwałych firmy i przeznaczyć je do użytku prywatnego, albo przekazać je bliskiej osobie w formie darowizny.

Zakup samochodu na firmę w formie leasingu

Przedsiębiorcy, którzy nie chcą jednorazowo wydawać tak dużej kwoty (ani brać kredytu), mogą wziąć samochód w leasing. Wówczas zakup jest rozłożony na raty, co nie nadwyręża płynności finansowej firmy. W dodatku po upływie umowy wynajmu przedsiębiorca nie ma obowiązku wykupu samochodu. W tym przypadku nie ma możliwości odpisów amortyzacyjnych, jednak można wrzucić w koszty raty leasingowe oraz wydatki na eksploatację pojazdu.

[Głosów:6    Średnia:3.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ