Do tej pory to głównie samochody osobowe typu kombi kojarzono z pojazdem do typowo rodzinnego użytku. Idealne do wyjazdu na wakacje, ale przydatne również na co dzień, gdy trzeba podwieźć dzieci do szkoły. Jednak rosnąca popularność „miejskich terenówek” czyli SUV-ów, nieco zdeklasowała stare, dobre kombi. Nie mówiąc już o vanach, które i tak stały dość nisko w hierarchii samochodów do użytku prywatnego. Ale czy duży SUV będzie równie funkcjonalnym rozwiązaniem dla całej rodziny?
Duży, piękny SUV – gdy estetyka ma znaczenie
Auto rodzinne nie musi reprezentować szczytowych osiągnięć motoryzacyjnego designu. Aczkolwiek byłoby miło, gdyby samochód nie przypominał mikrobusu czy innego pojazdu mającego zastosowanie w komunikacji zbiorowej. Wygląd rodzinnego auta ma większe znaczenie, jeśli służy również właścicielowi do codziennych dojazdów do pracy, zwłaszcza jeśli ten obejmuje prestiżowe stanowisko. W tej kwestii duży SUV nie ma konkurencji. Mocarna bryła, dynamiczny design i luksusowy charakter sprawiają, że takie auto przypadnie do gustu każdemu domownikowi bez wyjątku. Owszem, kombi prezentują się zgrabnie i elegancko, ale typowo rodzinny charakter skreśla je z kategorii aut o uniwersalnym designie.
Czy duży SUV jest praktyczny dla rodziny?
Wielu ekspertów uważa, że najlepszym autem dla rodziny będzie kombi z klasy średniej lub wyższej. Dlaczego? Wprawdzie duże SUV-y w wersji siedmioosobowej są idealne dla rodziny z piątką dzieci i psem na pokładzie, ale takie monstra wymagają potężnego i – niestety- paliwożernego silnika. Zresztą, nie tylko eksploatacja takiego samochodu będzie kosztowna. Ubezpieczenie, części zamienne, opony, a także akcesoria będą znacznie droższe niż w przypadku 7-osobowego kombi z klasy średniej. Trzeba jednak przyznać, że SUV-em jeździ się wygodnie – w środku jest sporo miejsca, a wysoka pozycja kierowcy ułatwia manewrowanie i kontrolowanie tego, co dzieje się na drodze. Duża masa i masywna sylwetka dają też poczucie bezpieczeństwa i często pozwalają uniknąć ciężkich obrażeń w razie wypadku. Nie bez znaczenia jest możliwość dołączenia napędu na cztery koła, co ułatwia pokonywanie wzniesień i jazdę w na ośnieżonej jezdni.
A może jednak kombi lub van?
Van to dobry wybór, jeśli potrzebujemy mocnego pojazdu do holowania przyczepy lub łodzi. Tak pojemne auto może się przydać w trakcie przeprowadzki czy dużych zakupów. Ponadto w vanie bez problemu zmieszczą się trzy foteliki dziecięce i wózek inwalidzki. Jednak wysoki pojazd utrudnia korzystanie z boxu dachowego i może nadmiernie przechylać się podczas pokonywania zakrętów. Bardziej funkcjonalnym autem rodzinnym będzie kombi, które oferuje domownikom m.in. pojemny bagażnik, sporo miejsca w środku, pewność prowadzenia, a także ekonomiczną eksploatację i elegancki wygląd. Jednak niezależnie od tego co wybierzemy: dużego SUV-a, kombi czy vana, przed zakupem auta warto przeanalizować potrzeby każdego członka rodziny i zastanowić się czy domowy budżet pozwoli nam na regularne użytkowanie auta.