Gdzie kupić używane auto? Ciekawym rozwiązaniem są aukcje samochodowe, wciąż mało popularne w naszym kraju. W ten sposób możesz kupić auto nawet o 20-40% taniej w porównaniu do egzemplarzy z komisu czy bezpośrednio od właściciela. Panuje jednak powszechne przekonanie, że licytacje są zarezerwowane wyłącznie dla handlarzy samochodów.
Czy aukcje samochodowe są dostępne dla przeciętnego Kowalskiego?
I tak, i nie. Niektóre domy aukcyjne współpracują wyłącznie z handlarzami, inne oferują dostęp szerokiej publiczności. Jednak osoba niezwiązana z rynkiem motoryzacyjnym musi liczyć się z ryzykiem wynikającym ze specyfiki aukcji. Licytator posługuje się językiem branżowym, a sama sprzedaż przebiega dynamicznie, wobec czego przeciętnemu Kowalskiemu trudno nadążyć za postępem licytacji. W dodatku stan aut jest niewiadomy, rzadko zdarzają się pojazdy przebadane i opisane. Zresztą, jest ich tak wiele, że nie sposób przyjrzeć się całej ofercie. W efekcie, zamiast upolować niezłe auto w dobrej cenie, możesz tracić czas na licytowanie samochodów nadających się wyłącznie na złomowisko.
Licytacje samochodowe – gdzie szukać prawdziwej okazji?
Jeśli szukasz auta spod igły w niskiej cenie, obserwuj aukcje bankowe. To właśnie na nich znajdziesz perełki, które trafiły na licytację z powodu np. śmierci lub bankructwa właściciela, mającego zobowiązania finansowe wobec banku. Często w ten sposób sprzedaje się samochody najlepszych marek w bardzo dobrym stanie technicznym. Oczywiście bank chce odzyskać jak największą część długu, dlatego istnieje lepsze źródło tanich samochodów. Jakie?
Aukcje samochodowe wystawione przez policję to przeważnie najlepsze okazje. W drodze licytacji sprzedaje się auta porzucone przez właściciela (np. na drodze, nieodebrane z parkingu policyjnego). Dla policji taki pojazd stanowi jedynie kłopot, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć – stąd cena wywoławcza jest śmiesznie niska. Na rządowe licytacje samochodowe trafiają również egzemplarze odebrane właścicielom z powodu długu wobec państwa (np. zaleganie z podatkami).
Aukcje zarezerwowane dla sprzedawców samochodów
Bilet wstępu do największych domów aukcyjnych mają wyłącznie sprzedawcy samochodów. Aukcje odbywają się najpierw w sieci, a niesprzedane auta trafiają na tradycyjną licytację. Zanim samochód zostanie wystawiony do sprzedaży, przechodzi badanie techniczne, a jego stan jest dokładnie opisany. Ryzyko zakupu niweluje również standardowa gwarancja, która nieco zabezpiecza handlarza przed zakupem totalnego bubla.
Odrębnym rodzajem licytacji samochodowych są oferty pochodzące z firm ubezpieczeniowych, skierowane przeważnie do handlarzy i warsztatów samochodowych. Na takich aukcjach raczej nie można spodziewać się aut „prawie salonowych”, ale głównie pojazdów uszkodzonych wskutek wypadku, kataklizmu czy kradzieży. W tym przypadku niskie ceny są adekwatne do stanu auta – niektóre pojazdy podpadają pod kategorię szkody całkowitej, wskutek czego nie mogą trafić do ponownej rejestracji i należy przeznaczyć je jedynie na części.