Co to są kaski szczękowe i kiedy sprawdzą się najlepiej?

0
2189

Dobór właściwego kasku ma kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa motocyklisty. Jak pod tym względem radzą sobie kaski szczękowe?

W sprzedaży dostępna jest pełna gama kasków motocyklowych. Wśród oferowanych przez producentów modeli znajdują się również kaski szczękowe, które mają wielu fanów ze względu na swoją funkcjonalność i wygodę.

Jak dokładnie zbudowane są kaski szczękowe? Kiedy warto zdecydować się na taki właśnie model? Jak wybrać najlepszy kask o konstrukcji szczękowej?

Kaski motocyklowe można podzielić na trzy główne typy:

  • kaski otwarte – posiadają skorupę okalającą głowę bez części szczękowej
  • kaski integralne – mają skorupę pokrywającą całą głowę, wraz z częścią szczękową
  • kaski szczękowe – skorupa także otacza całą głowę, ale część szczękowa jest w nich ruchoma

Wobec tego ze względu na swoją budowę kaski szczękowe stanowią połączenie zalet kasków otwartych oraz kasków integralnych – zamkniętych, pełnych. Dzięki temu są również tak chętnie kupowane przez użytkowników różnych rodzajów maszyn. Nie oznacza to jednak, że są całkowicie wolne od wad, dlatego przed zdecydowaniem się na zakup takiego modelu również warto je poznać.

Budowa kasków szczękowych

Kaski szczękowe zbudowane są ze skorupy okalającej głowę z tyłu oraz z boków oraz z podnoszonej i opuszczanej części szczękowej. Dzięki temu motocyklista posiadający „szczękowca” może podczas jazdy opuścić część szczękową, natomiast w trakcie postoju podnieść ją, aby łatwiej porozmawiać z innymi osobami, napić się wody, zwiększyć poziom wentylacji kasku.

W kaskach szczękowych, podobnie jak w innych modelach kasków, montuje się również przejrzyste wizjery – szybki, które zapewniają użytkownikom odpowiednią wizję oraz zabezpieczają twarz przed urazami, na przykład wskutek uderzeń kamyków wyskakujących spod kół czy latających owadów.

Najczęściej dobrej jakości kaski szczękowe wykonuje się z materiałów takich jak włókna węglowe oraz włókna szklane, dzięki czemu wyróżniają się odpowiednią lekkością oraz wytrzymałością i odpornością na uderzenia. Duża powierzchnia skorupy wchodząca także na obszar szczęki zapewnia wtedy wysoki poziom bezpieczeństwa.

Wielu producentów stosuje także dodatkowe systemy zabezpieczające w „szczękowcach”. Firma Schuberth wykorzystuje w kaskach szczękowych system Anti-Roll-Off, który zapobiega zsuwaniu się kasku z głowy podczas wydarzeń drogowych. 

Dla większego komfortu w konstrukcji kasków szczękowych stosuje się także specjalne systemy wentylacyjne – umieszczone w nich wloty i wyloty odpowiadają za prawidłową cyrkulację powietrza i zapobiegają nadmiernemu zapoceniu wnętrza kasku.

Zalety kasków szczękowych

  • podnoszona i opuszczana część szczękowa – dzięki niej motocyklista może łatwiej rozmawiać i wykonywać inne czynności na motocyklu bez potrzeby zdejmowania kasku
  • wysoki poziom ochrony – kaski szczękowe ze względu na swoją zamkniętą konstrukcję po opuszczeniu części szczękowej zapewniają ochronę porównywalną z ochrona oferowaną przez kaski integralne, czyli na bardzo wysokim poziomie
  • bardzo dobre wytłumienie hałasów – kask doskonale nadaje się do szybszej jazdy i jazdy miejskiej, ponieważ świetnie tłumi hałasy
  • odpowiedni poziom wentylacji – umieszczane w kaskach szczękowych wloty i wyloty powietrza zapewniają właściwą cyrkulację powietrza podczas jazdy

Wygoda okupiona większym ciężarem

Warto jednak wskazać, że kaski szczękowe to nie tylko same zalety. Ze względu na swoją rozbudowaną konstrukcję w stosunku do kasków integralnych są one przede wszystkim cięższe i mogą być mniej poręczne dla wielu motocyklistów.

Ponadto w kaskach szczękowych niższej klasy często dochodzi do uszkodzeń mechanizmu odpowiedzialnego za podnoszenie i opuszczanie szczęki. Sprzyjają temu osadzające się na kasku kurz, piasek i inne zanieczyszczenia.

Właśnie dlatego warto zdecydować się na lepszy model, który będzie zapewniał optymalną ochronę w razie ewentualnych zdarzeń drogowych, a przy tym również będzie dawał wysoki poziom komfortu użytkowania i niezawodność na długie lata.

Aby kask szczękowy zapewnił użytkownikowi odpowiedni poziom ochrony oraz komfortu, kluczowe jest dobranie właściwego rozmiaru. Kask nie powinien być zbyt luźny, ponieważ może wtedy spaść z głowy podczas kraksy, a także zbyt ciasny, aby nie powodować nadmiernego ucisku głowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ