Brak klimatyzacji podczas fali upałów lub w okresie zimowym, kiedy to mróz wdziera się w każdą szczelinę, sprawia że ten brak przeradza się w poważny problem. Sprawny układ klimatyzacji może okazać się strzałem w dziesiątkę. Na klimatyzację składa się kilka urządzeń, a każde z nich musi prawidłowo działać.

Z czego się składa i jak działa klimatyzacja?

Czynnik chłodzący w skraplaczu przechodzi ze stanu gazowego w ciekły. Zadaniem sprężarki jest zapewnienie obiegu płynu w systemie, a zawór rozprężny zamienia czynnik chłodzący ze stanu ciekłego w gazowy i następuje znaczny spadek temperatury powietrza. Powietrze gromadzi się w parowniku i jest nadmuchiwane do wnętrza samochodu za pomocą wentylatora. Zadaniem osuszacza jest eliminacja wilgoci z układu. Jeśli któreś z tych urządzeń nie działa prawidłowo, to odczujemy to w postaci niedogrzewającej klimatyzacji lub parujących szyb w aucie. Dodatkowym objawem może być nieprzyjemny zapach, wydobywający się z nawiewów wentylacyjnych. Są to wyraźne znaki, że coś niedobrego dzieje się z naszą klimatyzacją i należy podjąć odpowiednie kroki, czyli wykonać jej przegląd i czyszczenie.

Przyczyny problemów z klimatyzacją

Pogarszająca się wydajność chłodzenia, wymaga sprawdzenia kilku rzeczy, zanim udamy się z tym do mechanika. Brak wymiany filtra na przełomie ostatniego roku, może okazać się źródłem problemu szwankującej klimatyzacji. Filtry należy wymieniać raz do roku lub co 15 tysięcy kilometrów, ponieważ gdy dojdzie do jego zatkania, spada wydajność nadmuchu w kokpicie auta. Co 3-4 lata należy wymienić osuszacz czynnika chłodniczego, który jest odpowiedzialny za usuwanie wilgoci z układu klimatyzacyjnego. Warto również dla usprawnienia klimatyzacji przeczyścić kanały dystrybucji powietrza do wnętrza kabiny. Co jakiś czas trzeba również odgrzybić parownik i sprawdzić drożność kanału, który odprowadza od niego skropliny oraz oczyścić wloty powietrza znajdujące się na zewnątrz samochodu. Tego typu czynności mogą pomóc utrzymać klimatyzację w optymalnym stanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ