Każdy pojazd zawiera płyny eksploatacyjne. Regularna ich wymiana może wpłynąć na optymalne działanie naszego samochodu. Warto więc wiedzieć, które z nich oraz kiedy, należy wymienić.

Typy olejów

Olej silnikowy odpowiada za prawidłowe nasmarowanie silnika. Zbiera sporo zanieczyszczeń, które gromadzą się w komorze, a także opiłki metalu. Należy go wymieniać raz do roku lub po przejechaniu odległości od 15 do 30 tysięcy kilometrów, jeśli chodzi o samochody osobowe.

Olej w skrzyni biegów również narażony jest na trudne warunki eksploatacyjne, więc powinien być także wymieniany po uzyskaniu odległości od 40 do 120 tysięcy kilometrów. W przypadku automatycznej skrzyni biegów ten czas wynosi od 60 do 100 tysięcy. Dotyczy to pierwszej wymiany oleju, a następne powinny już być przeprowadzane wcześniej, średnio po kolejnych 30-40 tys. kilometrów.

Zużyty płyn hamulcowy prowadzi do stopniowej utraty właściwości hamulców, co naraża użytkownika na znaczne niebezpieczeństwo podczas podróży. Brak regularnej wymiany równa się szybko postępującej korozji. Wymienia się go co dwa lata lub po przejechaniu 60 tysięcy kilometrów.

Płyn chłodniczy traci z czasem swoje właściwości odbierania ciepła i zamarzania, dlatego też zaleca się jego wymianę co dwa lata.

Płyn stosowany do wspomagania kierownicy powinien być wymieniany po przekroczeniu 60 tysięcy kilometrów. Nie ma on aż tak dużego zużycia czy trudnych warunków pracy.

Natomiast płyn do spryskiwaczy jest zużywany na bieżąco, dlatego też nie trzeba go wymieniać, ale należy pamiętać o jego uzupełnieniu. Jest bardzo istotny, ponieważ odpowiada za czyszczenie szyb, czyli równocześnie też za zwiększenie widoczności na drodze. Zmiana płynu następuje tylko w okresie zimowym, na taki który znosi bez problemów ujemne temperatury.

Pomimo tego, że ilość płynów, o których wymianie musimy pamiętać, jest dosyć spora, to jeśli robimy to wszystko regularnie, nie powinno być to dla nas problematyczne. Należy także pamiętać o sprawdzaniu podczas każdego przeglądu poziomu wszystkich płynów, aby uniknąć wszelkich nieprzyjemnych niespodzianek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ