Klimatyzacja w aucie zapewnia nam komfortowe warunki do jazdy i bezpieczeństwo podróżowania. Jednak nieprawidłowa eksploatacja może doprowadzić nawet do alergii, czy też rozrostu grzybów i bakterii, które są wdmuchiwane do wnętrza samochodu.

Niepokojące sygnały zagrzybionej klimatyzacji

Jeśli wyczuwamy z nawiewów wentylacyjnych nieprzyjemny zapach, to możemy zacząć się przygotowywać na czyszczenie klimatyzacji, ponieważ w układzie chłodzenia mogły się zadomowić jakieś drobnoustroje czy nawet grzyb. Dodatkowo możemy zauważyć u siebie napady kichania oraz łzawiące oczy. Nie musimy od razu wybierać się do specjalnego serwisu, ponieważ sami możemy zadbać o prawidłowy stan naszej klimatyzacji. Najwięcej tych żyjątek grzybotwórczych gromadzi się w parowniku, ponieważ jest tam ciepło i wilgotno, czyli są tam najbardziej dogodne warunki do ich rozwoju i rozmnażania.

Odgrzybianie klimatyzacji powinno być przeprowadzane minimum raz do roku lub częściej, jeśli przebywają w samochodzie dzieci. Lepiej robić to regularnie, ponieważ zaniedbanie może doprowadzić do tego, że będzie trzeba wymontować zagrzybiony parownik i go dokładnie oczyścić w wyspecjalizowanym serwisie, co wiąże się ze sporymi kosztami. ,

Metody odgrzybiania klimatyzacji

Metoda piankowa jest najprostsza i najtańsza, ale nie zawsze skuteczna i wymagająca nieco wprawy. Potrzebny będzie preparat grzybobójczy w sprayu. Oczyszczanie klimatyzacji od strony silnika polega na wprowadzeniu preparatu w okolice parownika przy pomocy elastycznego wężyka dołączonego do opakowania. Robimy to od strony pasażera przez kanały nawiewowe w komorze silnika. Wtryskany tam preparat po dotarciu do parownika, zniszczy grzyby i pleśnie. Ważne by dotarł tam jak najgłębiej. Czyścić można także od wnętrza samochodu przez wprowadzenie wężyka na około minutę w miejsca największego zasysania powietrza z kokpitu.

Metoda ultradźwiękowa wymaga urządzenia do odgrzybiania, które rozpyla płyn czyszczący za pomocą elastycznej rurki. Taka ultradźwiękowa wykorzystuje środki chemiczne, które potrafią pozbyć się nawet przykrych zapachów. Jest bardzo skuteczna, ponieważ świetnie penetruje wszelkie najmniejsze zakamarki kanałów nawiewowych.

Metoda ozonowa jest prosta i skuteczne, ale droga. Urządzenie wytwarza ozon, który niszczy bakterie, grzyby i przykre zapachy. Umieszczamy je na desce rozdzielczej w pobliżu nawiewu powietrza i podłączamy do gniazdka czy zapalniczki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ