Kupowanie używanych samochodów z zagranicy wciąż się opłaca. W ten sposób można nabyć stosunkowo młode i doinwestowane auto w przystępnej cenie. Szczególną popularnością w naszym kraju cieszą się samochody z Holandii. Obok Niemiec, to właśnie z tego kraju najchętniej sprowadzamy wymarzony pojazd. Co je wyróżnia? I co opłaca się bardziej – zakup bezpośrednio od Holendra czy skorzystanie z oferty polskiego handlarza?

Auta z Holandii – dlaczego warto je sprowadzać?

Renoma holenderskich samochodów wydaje się uzasadniona. Stan techniczny jest łatwy do zweryfikowania – znając numer rejestracyjny, kupujący może sprawdzić raporty z przeglądów w ogólnodostępnej bazie danych na stronie Państwowej Służby Ruchu (RDW). Oznacza to, że można szybko porównać informacje podane w ogłoszeniu są ze stanem faktycznym, i to w dodatku nie ruszając się z domu! W Holandii funkcjonuje również tzw. NAP dokument, czyli rejestr przebiegu pojazdów, w którym sprawdzimy prawdziwy stan licznika. Samochody z Holandii są pożądane również ze względu na doskonały stan dróg i bardzo płaskie tereny, co z pewnością rzutuje na sprawność zawieszenia i innych układów. Według powszechnej opinii są to pojazdy zadbane, rzetelnie serwisowane i wygodne – niewielu Holendrów jeździ autami o podstawowym wyposażeniu.

O czym pamiętać sprowadzając samochody z Holandii?

pexels-photo-164049Wprawdzie auta sprowadzane z Holandii znajdziemy też u rodzimych handlarzy, ale ich stan techniczny często odbiega od ideału, mimo że wygląd zewnętrzny wydaje się bez zarzutu. Wycieczka do Holandii to raptem 1000 km, w dodatku przed wyjazdem możemy sprawdzić stan auta w rejestrach on-line. Na miejscu bez problemu zapłacimy gotówką, choć wcześniej należy dograć szczegóły z wystawcą ogłoszenia (dogadamy się po angielsku). Oczywiście jeśli zdecydujemy się na zakup bezpośredni, musimy doliczyć koszty podróży i koszt tablic wywozowych lub lawety. Od samochodu musimy także opłacić akcyzę w Urzędzie Celnym, jednak nawet po uiszczeniu wszystkich opłat zakup auta z Niderlandów wciąż powinien być opłacalny.

Formalności związane z zakupem auta z Holandii

Zakup samochodu należy udokumentować za pomocą faktury lub umowy kupna-sprzedaży (najlepiej dwujęzycznej).  W umowie powinny pojawić się standardowe informacje jak: dane sprzedającego i kupującego, marka i model auta, numer rejestracyjny, kolor, numer nadwozia, cena, miejsce i data transakcji, ręczne podpisy kupującego i sprzedającego. Wraz z samochodem powinniśmy otrzymać dowód rejestracyjny (Kentekenbewijs), kartę pojazdu (o ile wydano), certyfikat pochodzenia produktu (COC), rejestr przebiegu (NAP-document) i rzecz jasna, komplet kluczyków. Jeśli nie chcemy sprowadzać auta na lawecie i mamy zamiar nim przyjechać, musimy dopełnić kilku formalności. Należy wyrejestrować samochód w Państwowej Służbie Ruchu (RDW), gdzie wymieniamy żółte tablice na tranzytowe (białe). Jazda samochodem z Holandii  bez ubezpieczenia byłaby ryzykowna i nielegalna, dlatego warto je wykupić chociażby  w postaci Zielonej Karty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ