Samochody Renault

0
1781

Groupe Renault lub po prostu Renault to francuski międzynarodowy producent samochodów. Jego siedziba znajduje się w miejscowości Boulogne-Billancourt we Francji. Firma produkuje samochody osobowe, pojazdy użytkowe, pojazdy elektryczne i samochody luksusowe. Posiada ona swoje pododdziały na całym świecie: w Chile, Portugalii, Indii, Rosji, Turcji, itp.

Renault w przeszłości

Firma Renault została założona jako niewielkie rodzinne przedsiębiorstwo przez trzech braci: Louisa, Marcela i Fernanda Renault.

1989 – Louis Renault zbudował model Voiturette (z francuskiego “mały samochód”). Została założona wtedy firma Les Frères Renault (Renault Brothers).

1914-1918 – Renault odegrał znaczącą rolę w I wojnie światowej. W I bitwie pod Marną 600 paryskich taksówek przewoziło francuskich żołnierzy. Firma zajęła się od tej pory produkcją sprzętu wojskowego.

1945 – firma został znacjonalizowana. Na Targach Motoryzacyjnych w Paryżu wypuszczony został prototyp nowego modelu Renault 4CV.

1965 – wypuszczony został model Renault 16. W 1966 roku został on nagrodzony tytułem „Europejskiego Samochodu Roku”.

Lata 1970-te – modele Renault 5 i Renault 12 zostały uznane najlepiej sprzedającymi się francuskimi samochodami na całym świecie, a marka zaczęła przebijała się na rynek północnoamerykański. Firma stała się konstruktorem w Formule 1 i zaprezentowała model Renault RS01, pierwszy samochód wyposażony w turbodoładowany silnik. Od tego momentu firma pełniła rolę konstruktora i dostawce silników w Formule 1. Renault wszedł w spółkę z kapitałem mieszanym z Volvo i Peugeot i zajmował się produkcją silników.
Lata 1980-te – po raz pierwszy Renault wygrało wyścig Formuły 1; w Ameryce Północnej do produkcji wszedł model Renault 9 znany jako Alliance, w 1982 roku stał się „Europejskim Samochodem Roku” i pojawił się także w jednym z filmów z Jamesem Bondem; w 1984 roku na Targach Motoryzacyjnych w Brukseli zadebiutował model Renault Espace; wypuszczony został także model Renault 19.

Lata 1990-te – wypuszczony został model Renault Clio, który został uznany „Europejskim Samochodem Roku”, który później stał się najlepiej sprzedającym się samochodem w Europie w latach 1990-tych; model Renault Ligne został uznany „Samochodem Ciężarowym Roku”; model Renault FR1 został uznany „Autobusem Roku”; na Targach Motoryzacyjnych we Frankfurcie zadebiutował prototyp Renault Scénic. W 1992 roku na Targach Motoryzacyjnych w Paryżu zaprezentowany został Renault Twingo, którego na danych targach sprzedano 2 240 egzemplarzy. W 1994 roku do produkcji wszedł model Renault Laguna – duży samochód rodzinny. Druga generacja tego modelu była pierwszym europejskim samochodem wyposażonym w system bezkluczykowego uruchamiania samochodu; w 1997 roku model Renault Scénic został uznany „Europejskim Samochodem Roku”. Producent wykupił 99% udziałów rumuńskiego przedsiębiorstwa Dacia oraz 36,8% udziałów firmy Nissan.

Lata 2000-ne – firma wykupiła przedsiębiorstwo Sumsung Motors; w 2003 roku model Renault Mégane II został uznany „Europejskim Samochodem Roku”, a w 2006 roku danym tytułem został uhonorowany model Renault Clio III; firma Renault wypiła pakiet akcji firmy AvtoVAZ.

Renault obecnie

Obecnie Renault jest ogromną firmą o przychodzie 57 419 milionów euro i sprzedaje na całym świecie 3.88 milionów samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych.

W 2018 roku firma sprzedała:

• 416 054 egzemplarzy modelu Clio
• 279 448 egzemplarzy modelu Megane
• 229 929 egzemplarzy modelu Captur
• 194 149 egzemplarzy modelu Logan

W 2019 roku firma wypuściła w Europie model New Clio i New ZOE, w Rosji – model Arkana, w Indii – model Triber oraz w Chinach – model Renault City K-ZE. Niemniej jednak globalny udział firmy stale ulega spadkowi. Części zamienne do samochodów Renault można kupić w sklepie internetowym Czesciauto24.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ