Filtry samochodowe to bardzo istotne elementy budowy pojazdu. Dzięki nim eksploatacja samochodu jest efektywniejsza i bardziej komfortowa. Oprócz tego filtry chronią przed przyspieszonym zużywaniem się określonych części w aucie. Warto pamiętać o ich regularnej wymianie, ponieważ tylko wtedy będą należycie spełniać swoje zadanie.
W samochodzie znajdują się różnego rodzaju filtry. W każdym aucie znajdziemy filtr powietrza, filtr oleju, paliwa oraz kabinowy.

Do oleju

Zadaniem tego elementu jest oczyszczanie oleju z różnego rodzaju drobin, np. powstających podczas ścierania się części silnika w trakcie jego pracy, tych, które przedostały się do jednostki napędowej w czasie jej montażu, cząstek pochodzących z powietrza, a także z wody, czy niespalonego paliwa. Jakość filtra wpływa bezpośrednio na prawidłową pracę silnika. Jeżeli filtr nie jest odpowiedni, wówczas na poszczególnych elementach silnika powstaje warstwa brudu, tzw. nagar. To przekłada się na szybsze zużycie jednostki napędowej i drastycznie skraca jej życie.

Do powietrza

Filtr powietrza służy do oczyszczania powietrza, jakie jest zasysane przez jednostkę napędową. Wokół nas unosi się całe mnóstwo drobin kurzu, pył, sadza, piasek i wiele innych cząstek, które są separowane właśnie przez filtr powietrza. Filtry są produkowane oddzielnie i są dedykowane każdemu modelowi auta z osobna. Elementy te wytwarzane są ze specjalnych materiałów – mają włóknistą i porowatą strukturę, nie „łapią” wilgoci i mają określoną przepustowość. Trzeba pamiętać, że należy stosować zawsze taki filtr powietrza, jaki rekomendowany jest przez producenta samochodu, ponieważ większa lub mniejsza przepustowość może skutkować złym filtrowaniem.

Do paliwa

filtr powietrzaFiltry paliwa służą do oczyszczania benzyny z zanieczyszczeń, jakie przedostają się do paliwa w trakcie produkcji i przelewania. Jeżeli pojazd jest zasilany przez olej, filtr oczyszcza go również z cząstek wody. Element ten wykonywany jest z bardzo gęstej, metalowej siatki, na której zatrzymują się drobinki. W przypadku olejów napędowych stosuje się tzw. odwadniacze.

Do wnętrza pojazdu

Filtry kabinowe z kolei usuwają z zanieczyszczenia z powietrza, jakie przedostaje się do środka samochodu. Takie filtry znajdziemy przede wszystkim w autach, które posiadają klimatyzację. W autach, które nie mają klimatyzacji, takie filtry służą do oczyszczania powietrza, które wentyluje przedział pasażerski. Obecnie stosuje się dwa modele filtrów: z wkładem papierowym oraz z warstwą aktywnego węgla.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ