Myśląc o przyciemnianiu szyb w samochodzie, wiele osób kojarzy ten zabieg wyłącznie jako design i nowoczesny styl. Jednak niejednokrotnie, szczególnie latem, przyciemniane szyby są wygodne, praktyczne i zapewniają więcej komfortu niż mogłoby się nam wydawać. Co warto wiedzieć o przyciemnianych szybach w samochodzie? Sprawdź w tym wpisie.

Jak przyciemnić szyby w aucie?

Przyciemnianie szyb w samochodzie coraz rzadziej kojarzy się tylko i wyłącznie z nowoczesnością. Zalet takiego rozwiązania jest o wiele więcej. Jeśli zdecydujemy się na taki zabieg, to warto wiedzieć z czym to się wiąże. Otóż najpopularniejszym rozwiązaniem w przyciemnianiu szyb w samochodzie będzie zastosowanie specjalnej folii. Folia przyciemniająca zostaje użyta na całą powierzchnię szyby, której przezroczystość chcemy zmienić. Mimo, że ta czynność nie należy do bardzo trudnych lub skomplikowanych, to zdecydowanie polecamy powierzenie tej usługi wyspecjalizowanej firmie, np. It’s wrap, która zajmuje się przyciemnianiem szyb w Poznaniu.

Drugim sposobem na przyciemnienie szyb jest zastosowanie metody piecowej metalizacji szkła, do której wykorzystuje się tlenek tytanu. Z tą metodą wiążę się demontaż całej szyby, którą chcemy przyciemnić i jest o wiele trudniejsza niż zastosowanie folii ochronnej. Polega na tym, że na szybę zostaje nałożona odpowiednia warstwa tytanu, po czym szyba zostaje włożona do pieca technologicznego, w którym następuję wygrzanie w określonej temperaturze. Ta metoda jest nie tylko o wiele bardziej pracochłonna, ale także droższa.

Powody, dla których warto przyciemniać szyby

Powodów, dla których warto przyciemnić szyby w samochodzie jest wiele. Myśląc o korzyściach, w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę aspekt praktyczny. Bowiem przyciemnione szyby są bardzo pomocne i sprawdzą się przede wszystkim latem, kiedy jesteśmy narażeni na działanie słońca. Jeśli zastosujemy w samochodzie przyciemnione szyby to zatrzymają one około 98% promieniowania ultrafioletowego. Ponadto, kiedy żar leje się z nieba, a przed nami długa podróż to bardzo często korzystamy z klimatyzacji. Przyciemnione szyby wspomogą efektywnie klimatyzację, ponieważ folia nałożona na okna ma właściwości termoizolacyjne, które spowodują zatrzymanie chłodu wewnątrz pojazdu, a kokpit będzie się nagrzewał w znacznie mniejszym stopniu.

Przyciemniane szyby mają także właściwości ochronne. Jeśli dojdzie do stłuczki, w której uszkodzona zostanie szyba, to mamy pewność, że pasażer siedzący obok niej nie zostanie skaleczony ani zraniony odłamkami. Bowiem folia przyciemniająca montowana jest wewnątrz samochodu, przez co, podczas uderzenia, będzie chroniła przed rozsypaniem się szkła na małe kawałki.

Warto także nie zapominać o jeszcze jednej zalecie związanej z posiadaniem przyciemnianych szyb. Otóż takie zastosowanie będzie ochraniać nasz kokpit i tapicerkę przed blaknięciem. Dodatkowo, ochroni nasze auto przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zaś w sezonie zimowym, oklejona folią szyba spowoduje zatrzymanie wewnątrz pojazdu więcej ciepła.

Co mówią przepisy o przyciemnianiu szyb?

Jeśli będziesz przestrzegał kilku zasad to przyciemnianie szyb będzie legalne. Najważniejszym dokumentem określającym przepisy w tym zakresie jest Dz.U. z 2016 poz. 2022 Dział III rozdział I art. 8 ust. 5. To właśnie tu jest mowa o tym, że szyby muszą zapewnić kierowcy pełne pole widzenia, a szyby przednia i boczne przednie powinny mieć współczynnik przepuszczalności na poziomie co najmniej 70%. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo związane z widocznością.

Pozostałe szyby (tylna oraz boczne tylne) można przyciemnić mocniej, pod warunkiem, że samochód posiada dwa, zewnętrzne lusterka boczne. Podczas okresowego przeglądu pojazdu, stacja diagnostyczna ma obowiązek zweryfikować, jaki jest stopień przyciemnienia szyb. Warto posiadać także zaświadczenie, które będzie potwierdzało fakt, że zastosowane folie spełniają wymogi techniczne i założono je w miejscu, które jest przeznaczone do wykonywania tego typu usług. Taki dokument powinien zawierać datę montażu, nazwisko właściciela pojazdu, numer nadwozia, markę samochodu, rejestrację, typ użytej folii oraz pieczątkę miejsca, które wykonało usługę.

Więcej o przyciemnianiu szyb znajdziesz na stronie: http://itswrap.pl/uslugi/przyciemnianie-szyb/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ