Mimo że z roku na rok sprzedaż nowych samochodów w Polsce rośnie, rynek aut używanych wciąż mocno dominuje. Sądząc po najczęściej typowych kryteriach, przeciętnego Kowalskiego nie stać na auto powyżej 15-20 tysięcy złotych. W tej cenie z pewnością nie znajdziemy nowego pojazdu, ale za to w używkach możemy przebierać jak w ulęgałkach. Nawet nieźle wyposażone Audi czy BMW jest w tej kwocie osiągalne, o ile szukamy wśród aut starszych niż 10-letnie. Choćby rozwój motoryzacji wyprzedził tempo rozwoju technologii informatycznych, nowe auta nigdy nie zapewnią nam takich możliwości. Sprawdźmy zatem, jakie modele samochodów są szczególnie pożądane wśród polskich kierowców i jakie kryteria stawiamy używanym pojazdom.

Jakich modeli samochodów szukamy najczęściej?

pexels-photo-221325Wiek powyżej 10 lat, nadwozie typu hatchback, silnik benzynowy max 1.4, kolor srebrny, dodatkowe wyposażenie: klimatyzacja, cena 10-20 tysięcy złotych. Właśnie takich pojazdów szuka przeciętny Polak na portalach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Nasze zarobki i styl życia predysponują nas przede wszystkim do kompaktowych aut o pojemnym bagażniku, z minimum luksusu (klimatyzacja!) i niedrogich w codziennej eksploatacji.

Owszem, czasami wyobraźnia nas ponosi i zaznaczamy zgoła inne kryteria – wiek do 5 lat, nadwozie typu SUV, kolor czarny metalik, napęd 4×4, dodatkowe wyposażenie: skóra, jednak wówczas średnie ceny szybko sprowadzają nas na ziemię. Co ciekawe, prawie 75% Polaków poszukuje samochodów krajowych, choć to właśnie pojazdy importowane stanowią filar tego biznesu. A co z najważniejszym kryterium? Cóż, w kwestii marki jesteśmy dość przewidywalni. Najpopularniejsze modele samochodów używanych to:

  • Audi A4
  • Volkswagen Passat
  • Volkswagen Golf
  • Opel Astra
  • Audi A6
  • BMW 3

Jak widać, wciąż kochamy niemieckie samochody i ten trend nieprędko ulegnie drastycznej zmianie. Kowalski często decyduje się również na auta czeskiego producenta (Skoda Octavia) oraz niektóre modele kultowej fabryki Forda (Ford Mondeo, Ford Focus). W ogłoszeniach szukamy również francuskich modeli samochodów – najczęściej Renault Megane, nieco słabszą popularnością cieszą się marki Peugeot oraz Citroen.

Najpopularniejsze modele samochodów – dlaczego auta niemieckie?

pexels-photo-13781 (2)Samochody wyprodukowane w niemieckich „stajniach” bezwarunkowo cieszą się największym uznaniem wśród polskich kierowców. Kowalski zarabiający 3 500 zł na rękę wybierze Opla Astrę lub Corsę, ale jego bardziej majętny kuzyn skusi się na BMW albo Audi. Skąd ten wybór? Otóż nie można zapominać, że auta używane to duże ryzyko zakupu jeżdżącego wraku – tym większe, im starszy rocznik. Skoro wybieramy wśród aut 10+, pożądane są najmniej awaryjne modele samochodów, pochodzące od dobrych producentów, a przede wszystkim stosunkowo tanie w naprawie i eksploatacji. Problem z dostępnością części, wysokie koszty użytkowania czy awaryjność skutecznie odstraszają nas od zakupu chociażby Alfy Romeo, Fiata Punto, Forda Escorta czy Land Rovera.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ