Zbliżający się czas ferii, to okres wypoczynku oraz wycieczek w góry. Dojazd samochodem gwarantuje szybszy czas podróży i wygodę, jednak należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu auta do podróży. Nawet gdy za oknami aura jest ciepła i przyjemna, w górach może zalegać kilkadziesiąt centymetrów śniegu!

Jak przygotować samochód do zimowej trasy?

Długą podróż samochodem w okresie zimowym mogą utrudniać warunki takie jak spadek temperatury oraz obfite opady śniegu. Aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci nagłej awarii i utknięcia pojazdu na drodze, przed planowaniem dalszego wyjazdu warto dokonać przeglądu technicznego pojazdu i odwiedzić wulkanizatora. Najważniejszy przegląd powinien dotyczyć układu hamulcowego, układu chłodzenia i układu jezdnego, które w warunkach zimowych mają główne znaczenie w trasie. Przed każdą dalszą trasą należy sprawdzić poziom oleju silnikowego, płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy – jeśli któregoś z płynów jest zbyt mało, należy uzupełnić je do wskazanego poziomu. Jeśli nie zmienialiśmy oleju od 10 tysięcy przejechanych kilometrów lub roku kalendarzowego to przed wyjazdem w góry będzie odpowiednia pora, aby o to zadbać.

Co z elektryką?

Dalsza podróż wymaga, aby wszystkie światła w samochodzie były w pełni sprawne i dawały odpowiednio mocny snop światła. Diagnosta w odpowiedni sposób ustawi światła, aby nie oślepiały one innych użytkowników drogi. Przy niskich temperaturach powietrza, które w górach są bardzo częste, koniecznością jest zadbanie o sprawność akumulatora – warto sprawdzić stan naładowania, patrząc na poziom elektrolitu znajdującego się we wnętrzu. Jeśli akumulator nie jest odpowiednio naładowany to można go wymontować z samochodu i przed wyjazdem w góry naładować w domu przy wykorzystaniu prostownika. Jeżeli jednak sprzęt jest stary i od dawna samochód ma problem z zapalaniem przy niskich temperaturach to najlepszym pomysłem będzie wymiana akumulatora na nowy – w zimie w górach jest znacznie chłodniej, dlatego nie ma co liczyć na to, że może akurat samochód odpali.

Jakie dobrać wyposażenie pojazdu w okresie zimowym?

Podczas zimowych tras warto pamiętać o dodatkowym wyposażeniu samochodu, takim jak skrobaczka do szyb, szczotka do omiatania śniegu, odmrażacz do zamków. Przyda się również uzupełnienie apteczki i zabranie dodatkowych koców. Na wypadek awarii dobrze jest mieć przy sobie saperkę oraz latarkę dającą mocny snop światła.

Opony – o tym nie zapomnij!

Podstawą przy planowaniu dalszych tras jest sprawdzenie ciśnienia w oponach i ewentualnie ich wymiana. Dobrze mogą sprawdzić się opony Goodyear UltraGrip Performance Gen 1. Ważne jest, aby opony zimowe dawały krótką drogę hamowania na mokrej nawierzchni i nie powodowały ślizgania się samochodu na oblodzonej lub ośnieżonej drodze. Przy doborze sprawdzonych oponach łańcuchy na koła zwykle okazują się niepotrzebne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ