Klimatyzacja w naszym domu

0
1004

Klimat, w którym znajduje się Polska, stale się ociepla. W lecie mamy do czynienia z rekordowymi upałami, za to zimy przechodzą u nas raczej łagodnie. Rekordowe temperatury w lecie sprawiają, że nie mamy gdzie przed nimi uciec. Z tego względu bardzo często decydujemy się na klimatyzację w domu. Jakie są jej plusy, a jakie minusy?

Pozytywne aspekty posiadania klimatyzacji w domu 

Pierwszy najbardziej oczywistym plusem posiadania klimatyzacji w domostwie jest przede wszystkim odczuwanie chłodu podczas upałów. Możemy ustawić sobie dowolną temperaturę w domu, by móc uciec od tej wysokiej na zewnątrz. Odczuwalna różnica temperatury może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, koncentrację i regenerację. Jest to szczególnie ważne dla osób, które pracują w domu; praca zdalna jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się form współpracy. W upale nie jest możliwe komfortowe funkcjonowanie, a co dopiero koncentracja nad projektami. Posiadając klimatyzację w gorący letni okres, możemy także zapewnić sobie spokojny sen; nie ma nic bardziej stresującego i niepozwalającego zasnąć, niż upał we własnej sypialni. 

Większość klimatyzatorów dba też o poziom wilgotności w pomieszczeniu, stąd też mimo zmian temperatur nie jesteśmy narażeni na tak częste choroby układu oddechowego. Jest to także bardzo dobre rozwiązanie w zimie; klimatyzator może także dogrzać i nawilżyć pomieszczenie. Jest to szczególnie ważne, gdy posiadamy dzieci; bardziej skłonne do infekcji dróg oddechowych maluchy mogą odczuć ulgę podczas odpowiedniego nawilżania powietrza. Przy okazji posiadając klimę, częściej możemy spodziewać się wizyt przyjaciół. 

Negatywy domowej klimatyzacji 

Klimatyzacja w domu nadal jest drogą inwestycją – jej cena z montażem może wynieść nawet do 7 tysięcy złotych. Niewielu Polaków jest w stanie sobie na nią pozwolić, ponieważ oprócz osprzętu i montażu, należy także liczyć opłaty związane z eksploatacją urządzenia. Posiadając klimatyzację w domu musimy pamiętać, podobnie jak w przypadku samochodów, aby wymieniać filtry klimatyzacji, co również jest kosztowne. Warto pamiętać także o stałych przeglądach oraz serwisowaniu sprzętu, żeby gwarancja nadal była ważna. Urządzenia nie można montować, ani naprawiać na własną rękę. Montując ją w domu wielorodzinnym, czyli tzw. bloku, należy mieć zgodę zarządcy. 

Jeśli chodzi o kwestie codzienne posiadania klimatyzacji w domu, musimy wiedzieć o tym, że nie możemy często wietrzyć pomieszczeń, ponieważ wtedy dociera do naszego mieszkania ciepłe powietrze. Wtedy to klimatyzacja, próbując nadążyć nad obniżeniem temperatury, pracuje na zwiększonych obrotach, co sprawia, że urządzenie szybciej się eksploatuje. Klimatyzator generuje także hałas, co może być uciążliwe na dłuższą metę, a także pobiera bardzo dużo prądu. Musimy być przygotowani zatem na zwiększone kwoty na rachunkach. Często także ze względu na oszczędności montujemy klimatyzator tylko w jednym pomieszczeniu, przez co różnica temperatur w danych pokojach w domu może być znacząca i wpływać także negatywnie na nasze samopoczucie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ