Akumulator samochodu wyposażonego w silnik o spalaniu wewnętrznym spełnia jedną podstawową funkcję – zapewnia rozruch jednostki napędowej poprzez dostarczanie prądu do rozrusznika, cewek oraz świec zapłonowych (lub świec żarowych), a także pompy paliwowej. Po odpaleniu silnik nadal dostarcza prąd do pomocniczych urządzeń elektrycznych, wliczając do nich układ wentylacyjny i klimatyzację, podzespoły oświetleniowe, itp. Akumulator ma zdolność ponownego naładowania, do czego wykorzystywany jest pas napędowy alternatora. Standardowy akumulator występuje w postaci skrzynki podzielonej na 6 wypełnionych elektrolitem ogniw, z których każde z nich zawiera ołowiane płytki połączone z dodatnimi i ujemnymi biegunami akumulatora. Formę elektrolitu pełni roztwór kwasu siarkowego. Główne parametry akumulatora samochodowego to:

  • Pojemność. Mierzona w Ah. Standardowy akumulatora samochodu osobowego posiada pojemność 5-6- Ah.
  • Napięcie. W samochodach osobowych wykorzystywane są akumulatory o napięciu 12V, z kolei samochody ciężarowe oraz pojazdy specjalne mogą być zasilane akumulatorami o napięciu 24V.
  • Wartość prądu rozruchowego. Dany parametr odnosi się do napięcia, jakie akumulator jest w stanie zapewnić w temperaturze −18 °C. Zazwyczaj wynosi ono 400-550.
  • Biegunowość. Może być ona kierunkowa lub odwrócona. Należy wziąć ją pod uwagę podczas montażu akumulatora, gdyż w przeciwnym razie nie będzie można dosięgnąć do niego przewodami.

W sprzedaży dostępne są akumulatory zamknięte (nieserwisowalne), które należy wymienić po całkowitym rozładowaniu oraz akumulatory otwarte, w których można uzyskać dostęp do każdego z sześciu ogniw. Możesz je oraz inne części zamienne do akumulatora samochodowego kupić na stronie Rexbo.pl. Umożliwia to sprawdzenie poziomu elektrolitu oraz uzupełnienie go wodą destylowaną. Jest to konieczne w związku z wyparowaniem wody z elektrolitu, co skutkuje jego zwiększoną gęstością oraz zmniejszeniem pojemności akumulatora. Akumulator kwasowo-ołowiowy z regulowanym zaworem to ulepszona wersja standardowego akumulatora kwasowo-ołowiowego. Charakteryzuje się on niskimi nakładami konserwacyjnymi oraz nie wymaga regularnego dolewania wody destylowanej do ogniw akumulatora. Dane akumulatory są wysokowydajne oraz niezawodne, niemniej jednak są znacznie droższe. Dostępne są akumulatory AGM (ze specjalnymi włóknami szklanymi wchłaniające elektrolit) oraz akumulatory żelowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ