Przed zakupem nowego auta nasze myśli krążą głównie wokół czterokołowego przedmiotu pożądania. Ile możemy wydać na nowe auto? Kupić od handlarza czy osoby prywatnej? Lepszy małolitrażowy „benzyniak” czy mocniejszy Diesel? Jaka marka i model? Czerwone czy srebrne? Nasze wątpliwości mnożą się dopóty, dopóki w końcu nie dostaniemy kluczyków do nowego wozu. Ale kupno auta to zaledwie początek. Zanim przyzwyczaimy się do nowego samochodu, musimy dopełnić formalności w urzędzie skarbowym, wydziale komunikacji i towarzystwie ubezpieczeniowym. O czym pamiętać po zakupie samochodu?

Podatek od czynności cywilnoprawnych – 14 dni od zakupu auta

pexels-photo-100653W ciągu dwóch tygodni od daty zakupu, musimy zgłosić się do urzędu skarbowego w celu uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Samochody o wartości do 1000 zł są zwolnione z opłaty, natomiast przy droższych obowiązuje stawka 2% od ceny samochodu. Ale uwaga – urząd skarbowy wylicza podatek na podstawie wartości rynkowej samochodu. Jeśli w umowie wpiszemy mocno zaniżoną kwotę (nawet jeśli będzie to rzeczywista cena zakupu), urząd skarbowy może powołać biegłego rzeczoznawcę do eksperckiej wyceny samochodu. Kupno auta będzie zwolnione z podatku PCC, jeśli sprzedawca będzie przedsiębiorcą – czynnym płatnikiem lub zwolnionym z podatku VAT. Wówczas w kwocie zakupu zostanie ujęty podatek VAT, którego odprowadzeniem zajmie się sprzedawca.

Rejestracja pojazdu na nowego właściciela – 30 dni od kupna auta

Wydział Komunikacji w Urzędzie Miejskim lub Starostwie Powiatowym musi odnotować fakt, że samochód zmienił właściciela. Mamy miesiąc od daty zakupu auta na przerejestrowanie swojego nowego nabytku. Udając się do wydziału komunikacji, musimy mieć ze sobą: fakturę VAT lub umowę kupna sprzedaży, dowód rejestracyjny otrzymany od zbywcy, kartę pojazdu (jeśli jest), dowód tożsamości, potwierdzenie aktualnego OC, dowód dokonania płatności na rzecz urzędu. Do dokumentów należy dołączyć wypełniony wniosek o rejestrację. Po opłaceniu wniosku i złożeniu niezbędnych dokumentów dostaniemy tymczasowe pozwolenie na okres 30 dni, nowe tablice i nalepkę kontrolą. Po 30 dniach (można wcześniej) musimy zgłosić się po dowód rejestracyjny i kartę pojazdu.

Kupno auta a ubezpieczenie OC

Jeśli nabyliśmy auto bez ważnej polisy ubezpieczeniowej, musimy jak najwcześniej – najlepiej w dniu transakcji, wykupić nowe ubezpieczenie na swoje nazwisko. Jednak z reguły, wraz z samochodem, otrzymujemy ubezpieczenie byłego właściciela. W tej sytuacji musimy udać się do TU, które wydało polisę i zmienić dane w umowie na własne. Ubezpieczyciel musi ponownie ustalić wartość składki OC, dlatego musimy liczyć się z tym, że możemy zapłacić więcej niż poprzedni właściciel auta i trzeba będzie uiścić powstałą różnicę. Oczywiście jeśli warunki ubezpieczenia nie będą nam odpowiadać, możemy podpisać umowę z innym TU. W tym przypadku musimy dokonać wypowiedzenia umowy OC poprzedniego właściciela – możemy zrobić to w dowolnym momencie, aż do utraty ważności polisy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ