Kupujesz auto w salonie lub komisie i zostawiasz stare w rozliczeniu? Nie chcesz przepłacać za używane auto? A może sprzedajesz swój samochód i zastanawiasz się, jaką cenę wyjściową zaproponować? Jeśli jedna z powyższych sytuacji dotyczy właśnie Ciebie, powinieneś niezwłocznie zerknąć na cennik samochodów używanych. Zajmie Ci to kilka minut, a przekonasz się, ile warte jest Twoje auto lub czy sprzedawca nie usiłuje zarobić na Tobie więcej, niż powinien.

Cennik samochodów używanych – jak to działa?

bmw-2949092_1280Sprawdziliśmy, jak działa cennik używanych aut na jednym z portali motoryzacyjnych. Po wybraniu marki i modelu, narzędzie dostarczy Ci całkiem sporo informacji. Dowiesz się, ile wynosi średnia cena auta w danym roczniku, tzn. za jaką kwotę najczęściej jest sprzedawane. Poznasz też kwoty minimalne i maksymalne, jakie osiąga interesujący Cię egzemplarz. Możesz też porównać  ceny za auta z silnikiem benzynowym i silnikiem Diesla. Ponadto portal udostępnia szereg innych informacji o wybranym aucie, takich jak: zużycie paliwa, opinie użytkowników, dane techniczne. Dowiesz się także, ile trzeba zapłacić za nowy egzemplarz z salonu.

Niestety, wycena samochodu online nie jest w pełni miarodajna. Internetowy cennik samochodów używanych nie uwzględnia ważnych czynników, które mogą obniżać lub podwyższać cenę auta, np. wyposażenia, stanu karoserii i wnętrza auta, liczby przejechanych kilometrów czy tunningu. Istnieją jednak firmy, które świadczą usługi kompleksowej wyceny auta. Ekspercka analiza może przebiegać w oparciu o przegląd samochodu lub na podstawie informacji dostarczonych przez klienta. Wycena możemy polegać np. na porównaniu kilkudziesięciu różnych parametrów z ogłoszeniami motoryzacyjnymi z całej Europy.

Po co sprawdzać ceny używanych samochodów?

car-3091576_1280Ogólnodostępna wycena samochodu online nic nie kosztuje, a może pomóc Ci w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu bądź sprzedaży auta. Z perspektywy kupującego możesz się dowiedzieć, czy cena jaką oferuje sprzedawca jest adekwatna do modelu i rocznika. Jeśli jest znacznie zawyżona, możesz posłużyć się cennikiem w negocjacjach lub po prostu grzecznie podziękować sprzedawcy.

Warto mieć cennik przy sobie zwłaszcza wtedy, gdy urządzasz sobie rajd po komisach i nie jesteś zdecydowany na konkretne auto. W dobie komórek z dostępem do Internetu, szybka wycena jest na wyciągnięcie ręki.

Natomiast jeśli startujesz z pozycji sprzedawcy używanego auta, cennik pomoże Ci oszacować wartość Twojego samochodu i ustalić wyjściową cenę do ogłoszenia. Narzędzie będzie szczególne przydatne, gdy zechcesz zostawić swoje auto w rozliczeniu w komisie lub salonie. Po sprawdzeniu średniej kwoty i przedziałów cenowych będziesz wiedział, czy propozycja handlarza jest w miarę korzystna czy wręcz urągająca.

Ponadto cennik samochodów używanych pomoże Ci oszacować wartość rynkową pojazdu w celu wyliczenia opłat podatkowych (akcyza, podatek od czynności cywilno-prawnych) oraz rejestracyjnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ