Rysy na lakierze samochodu to coś co gotuje aż krew w żyłach jego właściciela. Jednak takie mechaniczne uszkodzenia nie muszą być skazane na wizytę u lakiernika, ponieważ obecnie na rynku są dostępne zestawy zaprawkowe.

Z czego składa się powłoka lakiernicza?

Bezpośrednio na karoserię kładzie się podkład, który ma właściwości antykorozyjne i wiążące. Na to przychodzi warstwa lakieru bazowego, czyli powłoki nadającej kolor naszej maszynie. Ostatnią wierzchnią i najgrubszą zarazem warstwą jest bezbarwny lakier, którego zadaniem jest ochrona lakieru bazowego przed uszkodzeniami.

Co uszkadza powierzchnię samochodu?

Lakier bezbarwny uszkadzają już najpłytsze rysy, ale ich usunięcie nie wymaga od nas wizyty u lakiernika. W tym przypadku wystarczy, w celu pozbycia się ubytku, zastosować pastę i maszynę polerską.

Głębokie rysy powodują uszkodzenie warstwy lakieru bezbarwnego oraz bazowego, ponieważ doprowadzają już do odsłonięcia się podkładu o białym kolorze. Polerowanie nic na tutaj już nie pomoże i musimy uzupełnić warstwę bazową.

Najgłębsze rysy, które odsłaniają blachę karoserii, wymagają interwencji lakiernika. Goła blacha to niebezpieczeństwo wystąpienia rdzy, ponieważ przestaje ona być jednocześnie chroniona i poddana negatywnemu działaniu warunków atmosferycznych.

Kiedy możemy zastosować lakier zastawkowy?

Rysy płytkie i głębokie możemy samodzielnie zwalczyć przez wypełnienie ich za pomocą specjalnego zestawu zaprawkowego. W komplecie znajdziemy lakier bazowy w sztyfcie, sprayu lub buteleczce z pędzelkiem oraz lakier bezbarwny, który zabezpieczy powłokę bazową. Lakier zaprawkowy dorabiamy wzorując się kodem koloru umieszczonego na tabliczce znamionowej naszego samochodu albo kupujemy oryginalny zestaw zaprawkowy.

Jak przebiega naprawa rysy?

Ubytki należy oczyścić z brudu i odtłuścić za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, a potem zmoczyć cienki pędzelek lub wykałaczkę w lakierze zaprawkowym i nanieść go na rysę. Jeśli zacznie wypływać ponad powierzchnię rysy, to trzeba jak najszybciej usunąć powstały nadmiar. Warstwę lakieru bezbarwnego nakłada się w taki sam sposób, ale dopiero po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru bazowego. Dzięki temu prostemu sposobowi możemy skutecznie zamaskować wiele rys.

[Głosów:10    Średnia:2.4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ