W wyposażeniu każdego samochodu powinien się znaleźć klucz do kół. Jednak ważny jest też jego rodzaj, ponieważ standardowy może nie być w stanie odkręcić opornej śruby. Warto więc zakupić porządny model, który posłuży nam przez wiele lat.

Jaki rodzaj klucza wybrać?

Najpopularniejsze są klucze ręczne, ale te dołączane przez producentów samochodowych są zwykle przeciętnej jakości. Przy dużym oporze śruby mogą one ulec odkształceniom, a nawet się złamać. Ich krótkie ramię utrudnia odkręcanie mocno zapieczonych śrub. Dobrej jakości klucz teleskopowy pomoże nam odkręcić nawet te oporniejsze śruby.

Akumulatorowy klucz elektryczny jest alternatywą dla klucza standardowego i działa podobnie jak wkrętarka akumulatorowa. Może być używany po zasileniu z gniazda zapalniczki lub ze standardowego akumulatora za pomocą dołączonej przejściówki. Możemy go też stosować nawet bez zewnętrznego źródła zasilania, co jest bardzo komfortowe. Idealnie się sprawdzi w sytuacji, gdzie nie mamy dostępu do gniazdka elektronicznego. Nie zawiedzie nas zatem nawet podczas trasy. Dotyczy to wersji akumulatorowej 12V. Do wersji 230V potrzebne jest już standardowe gniazdko elektryczne.

Klucz pneumatyczny umożliwia odkręcenie nawet najbardziej opornych śrub, które nie chcą dać za wygraną. Są one najczęściej stosowane przez mechaników w warsztatach samochodowych i zakładach wulkanizacyjnych. Niestety jeśli chcemy z niego korzystać, to musimy posiadać wysokiej wydajności kompresor, który zasili taki pneumatyczny klucz. Jest to dobra inwestycja, ponieważ taki kompresor możemy wykorzystać do wielu innych zadań typu pompowanie czy malowanie. Jeśli wykonujemy często tego typu prace, to warto skusić się na zakup pneumatycznego klucza. Dodatkowym plusem jest to, że wraz z nim otrzymamy w komplecie spory zestaw końcówek do odkręcania większości śrub.

Odpowiednio dobrany do potrzeb klucz, będzie bardzo praktycznym i przydatnym elementem naszego wyposażenia samochodowego. Solidny klucz może okazać się bardzo pomocny w momencie awaryjnego odkręcania koła. Jeśli zaś lubimy majsterkować, to można zdecydować się na klucz elektroniczny lub pneumatyczny.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ