Zawieszenie pneumatyczne to nieco mniej standardowy względem konwencjonalnego typ zawieszenia. W ciągu ostatnich lat technologia zawieszenia samochodowego bardzo się rozwinęła oraz rozbudowała. Obecnie, do najpopularniejszych układów zawieszenia należą te pneumatyczne. Wielu ich użytkowników wskazuje na różne korzyści – takie jak tłumienie drgań, czy lepsze prowadzenie pojazdu w wybranych sytuacjach. Poniżej podpowiemy nieco więcej w temacie zawieszenia pneumatycznego – dedykowane dla właścicieli modeli Audi.

Zawieszenie pneumatyczne – a parametry trakcyjne pojazdu i nie tylko

Poruszanie się samochodu po nierównej nawierzchni prowadzi do powstania drgań oraz potencjalnych wstrząsów. Są one odczuwalne, niezależnie czy poruszamy się po drodze wyboistej, czy gładkiej i utwardzonej. Ich wpływ na sterowność pojazdu jest zazwyczaj niewielki, znacząco jednak obniżają sam komfort przemieszczania się po drodze. By ograniczyć ich wpływ, stosuje się właśnie zawieszenie pneumatyczne.

Pierwszą zaletą wynikającą z jego zamontowania jest stabilizacja prześwitu samochodu, bez względu na jego obciążenie. Dzięki temu pojazd zachowuje się stabilniej oraz jest bardziej sterowny. Zwłaszcza, w czasie poruszania się po trudnej nawierzchni oraz podczas wchodzenia w zakręty. Jest to duże ułatwienie m.in. dla właścicieli samochodów kombi, w których ciężar może być rozłożony nierównomiernie, a tym samym – mogą wymagać poprawionej sterowności. Ponadto, ich tył zostanie lekko uniesiony ku górze, co znacząco zwiększy atrakcyjność ich wyglądu.

Podczas jazdy na polskich drogach, zawieszenie pneumatyczne sprawdza się wyjątkowo dobrze. Dzięki automatycznej regulacji wysokości, samochód jest bardziej odporny na drgania, które zostają sprowadzone do minimum. Przekłada się to nie tylko na większy komfort jazdy, ale również na zminimalizowanie zużycia pojazdu.

Zawieszenie pneumatyczne Audi – jak to działa?

Zasady działania zawieszenia pneumatycznego są dość proste. Typowe elementy metalowe zostają zastąpione mieszkami powietrznymi oraz amortyzatorami pneumatycznymi. Pod wpływem napływu powietrza, mieszki zostają wypełnione, a ich tłoki łączą się z wahaczem, a następnie kołem.

Zawieszenie pneumatyczne pozwala na wyraźną korektę ugięcia podczas wchodzenia w zakręty. Dotyczy to m.in. zawieszenia stosowanego w samochodach marki Audi. W ten sposób zyskują one na przyczepności oraz stabilności, nawet podczas wchodzenia w ostro cięte serpentyny.

Zawieszenie dedykowane do modeli Audi jest dostępne w kilku wariantach: przód, lewy przód, prawy przód, tył, lewy tył i prawy tył. Pozwala to na odnalezienie takiego zawieszenia, które pasować będzie do twojego modelu samochodu, gwarantując bezproblemową, przyjemną jazdę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ