Używane auto możesz kupić wszędzie – od osoby prywatnej, od drobnego handlarza, za granicą, w komisie lub salonie, czy w firmie skupującej samochody poleasingowe. Ale gdzie znaleźć używane auto w dobrej cenie? To już wyższy stopień wtajemniczenia, znany jedynie osobom dobrze zorientowanym w temacie licytacji komorniczych. Samochody powindykacyjne to egzemplarze odebrane właścicielom z powodu różnego rodzaju długów firmowych i osobistych. Czy warto na nie polować i gdzie ich szukać?

Czy warto kupić auto od komornika?

pexels-photo-120244Oczywiście tak postawione pytanie to skrót myślowy, gdyż auta powindykacyjne wystawiane są nie tylko przez kancelarie komornicze, ale również przez banki, firmy ubezpieczeniowe, urzędy skarbowe, oraz firmy zajmujące się odzyskiwaniem należności.

Auto może być sprzedawane w drodze licytacji lub po cenie stałej. Wystawcy nie zależy na samym samochodzie – to po prostu kolejny przedmiot wymagający spieniężenia na poczet długu. Z wiadomych względów dąży do szybkiej odsprzedaży i sfinalizowania transakcji. W rezultacie auta sprzedawane są po znacznie niższej cenie niż rynkowa, choć często reprezentują wielokrotnie wyższą wartość. Przykładowo, jeśli dłużnik nie był w stanie spłacić rat kredytu za samochód salonowy, bank wystawi na sprzedaż niemal nowe auto w mocno zaniżonej cenie!

Ponadto samochody powindykacyjne często pochodzą od bankrutujących firm, dlatego w „ofercie” komornika możesz znaleźć busy, auta dostawcze, ciężarówki, ciągniki siodłowe, koparki i inne pojazdy specjalistyczne. To dobry sposób na zaopatrzenie swojej działalności, bez ponoszenia wygórowanych kosztów.

Co więcej, żadna firma windykacyjna nie zainteresuje się 15-letnim autem za 3 tysiące złotych, dlatego na poczet długu przyjmowane są głównie samochody w miarę nowe i wartościowe. W naszym kraju zainteresowanie licytacjami komorniczymi nie jest wysokie, dlatego istnieje szansa, że jako jedyni złożymy ofertę zakupu.

Czy samochody powindykacyjne mają jakieś wady?

Oczywiście na licytację komorniczą mogą trafić także wciąż cenne, ale niesprawne auta, które trzeba będzie wyremontować. Jednak wystawca nie cofnie licznika ani nie zatai usterek. Przed dniem licytacji możesz swobodnie obejrzeć auto, a samo ogłoszenie będzie zawierać zdjęcia, opis stanu technicznego i przeprowadzonych napraw.

Niestety, kupowanie auta z windykacji wymaga stałego śledzenia rozmaitych stron internetowych: Krajowej Izby Komorniczej, urzędów skarbowych, kancelarii komorniczych, firm windykacyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, banków itp. Licytowane pojazdy można znaleźć również na portalach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, specjalizujących się w samochodach powindykacyjnych.

Każdemu wystawcy zależy na szybkim dopięciu transakcji, dlatego ogłoszenia zwykle mają krótki termin ważności, a samochód może niespodziewanie zniknąć z oferty, gdy dłużnik go odkupi. Ponadto, przystępując do licytacji, należy mieć przy sobie gotówkę – najpierw musisz wpłacić wadium w wysokości 10% wartości auta, a całą kwotę trzeba uiścić do następnego dnia.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ