Zakupienie samochodu z komisu nie jest dzisiaj już tak powszechne, ponieważ większość kupujących zawiera transakcje ze sprzedającymi znalezionymi przez internet. Niemniej jednak komisy nadal działają i mają wielu klientów chcących uzyskać dostęp do szerokiej gamy samochodów gotowych do kupna. Na co powinniśmy wtedy uważać?

Używane samochody są jednym z częstych tematów rozmów pomiędzy amatorami motoryzacji. Dzisiaj na sprzedaż znajdziemy mnóstwo aut z drugiej ręki, ale musimy pamiętać o tym, że przy zakupie auta tego rodzaju jesteśmy narażeni na liczne niebezpieczeństwa. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, żeby dokładnie sprawdzić pojazd, ale musimy też zadbać o to, aby transakcja była bezpieczna także pod innym względami.

Sprawdź dokładnie samochód

Tak naprawdę nigdy nie wiemy, czy opis zaprezentowany przez sprzedającego pokrywa się z rzeczywistym stanem pojazdu. Często zdarza się, że sprzedawca „zapomina” wspomnieć o ważnych sprawach, na przykład mocnym zużyciu niektórych części czy o fakcie, że samochód miał w przeszłości wypadek.

Gdy chcemy dokładnie sprawdzić auto, zabierzmy ze sobą miernik lakieru. Sprawdźmy też, na jakie punkt należy zwracać szczególną uwagę. Warto też spytać, czy samochód można zabrać do serwisu na sprawdzenie. Inna propozycja to skorzystanie z usług firm zajmujących się sprawdzaniem aut dla klientów.

Dokładnie czytaj umowy

To kolejna ważna sprawa. Nigdy nie podpisujmy żadnych umów in blanco. Także uważajmy na podpisywanie umów z obcokrajowcami, ponieważ możemy paść ofiarą oszustwa. Umowa powinna być przygotowana w dwóch egzemplarzach i powinniśmy dostać czas na zapoznanie się z jej zapisami. Gdy w dowodzie rejestracyjnym znajduje się dwóch właścicieli, wówczas muszą być oni wspólnie przy sygnowaniu umowy.

Nie kupujmy samochodu bez umowy. Pamiętajmy o tym, że jest ona w zasadzie jedynym poświadczeniem, że zawarliśmy transakcję. W razie problemów z pojazdem będzie podstawą do dochodzenia swoich praw, na przykład reklamacji czy spraw w sądzie.

Sprawdź, czy auto nie było kradzione

Gdy wybieramy dobry autokomis Warszawa czy w innym mieście, nie musimy obawiać się o takie niebezpieczeństwom. Jednak w niektórych komisach na sprzedaż wystawiane są pojazdy z kradzieży.

Aby sprawdzić, czy auto nie jest kradzione, powinniśmy odczytać jego numer VIN i sprawdzić go w bazach dostępnych w internecie, punkcie dealerskim marki lub na komendzie policji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ