Posiadając auto lub jakikolwiek inny pojazd z silnikiem, na właścicielu ciążą pewne obowiązki serwisowe, których przestrzeganie w znaczący sposób wydłuża żywotność jednostki napędowej. Oczywiście jedną z najważniejszych i na pewno najpopularniejszych czynności jest wymiana oleju silnikowego. Wiele osób zapomina jednak, że wymiana oleju to nie jedyny punkt czynności serwisowej, a na pewno nie jedyny sposób na to, aby zadbać o nasze auto.
Oprócz oleju silnikowego, należy także zadbać o wymianę filtra oleju. Jak potwierdza Filtron – jeden z największych producentów tego typu filtrów – wymiana filtra oleju stoi na równi z wymianą samego oleju silnikowego.

Kiedy wymieniać filtr oleju?

Kiedy należy wymienić filtr oleju? Tu sprawa jest dosyć prosta i oczywista – filtry Filtron należy wymieniać podczas wymiany oleju silnikowego. Identyczny okres powinien ułatwić zapamiętanie tej ważnej czynności serwisowej. Kiedy natomiast należy przeprowadzić wymianę oleju silnikowego i filtra? Tu sprawa nieco się komplikuje – czas wymiany jest dokładnie opisany przez producenta pojazdu, którym podróżujemy. Zazwyczaj w przypadku aut osobowych wymiana oleju i filtra Filtron przypada na co 10 000 kilometrów lub co roku.
Co w sytuacji, gdy nie zdołamy w ciągu roku przejechać na filtrze i oleju wymaganych kilometrów? Wówczas producenci zalecają profilaktyczną wymianę płynów w aucie przynajmniej raz do roku. Oczywiście sytuacja ta zazwyczaj spotyka auta, których właściciele nie pracują w transporcie lub nie używają ich tak intensywnie, jak na przykład zawodowi kierowcy lub pracownicy, którzy potrafią w ciągu roku przejechać kilkadziesiąt tysięcy kilometrów – wtedy, aby zadbać o żywotność silnika, należy kilkukrotnie wymienić olej z zestawem filtrów Filtron.

Wymiana filtra oleju – dlaczego taka ważna?

Olej silnikowy dba o to, aby wszystkie podzespoły składowe jednostki napędowej były odpowiednio zabezpieczone przed nadmiernym tarciem i zużyciem. Problem polega na tym, że podczas pracy silnika, do oleju mogą dostawać się różnego rodzaju opiłki metalu lub inne zanieczyszczenia. I tu pojawia się filtr Filtron, który dba o to, aby odpowiednio filtrować olej i dopuszczać do pracy w silniku wyłącznie olej, który pozbawiony jest wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Jednak po dłuższej pracy, filtr może się po prostu zużyć i poziom filtracji nie będzie wystarczający – wtedy konieczna jest wymiana (wraz z olejem silnikowym). Tylko w ten sposób zadbamy o dostatecznie długą żywotność naszego auta.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ