Utrata środka transportu i brak możliwości sprawnej komunikacji najczęściej wiąże się ze stłuczką lub wypadkiem. Wydarzenia te jednak nie wcale nie oznaczają konieczności korzystania z usług komunikacji miejskiej lub innej formy przemieszczania się. Samochód zastępczy PZU to w ostatnim czasie bardzo popularna alternatywa dla niewygodnych autobusów, czy nawet roweru w czasie chłodów. Poniżej garść informacji dotyczących zasad uzyskania takiego samochodu.

Kto może uzyskać taką pomoc?

W zasadzie każdej osobie, która ucierpiała wskutek wypadku i nie jest jego sprawcą, przysługuje prawo do wynajęcia samochodu zastępczego. Wystarczy zgłosić się do firmy, która świadczy tego typu usługi i podać konkretne dane sprawcy. Większość wypożyczalni samochodów często się tym zajmuje jako działalnością dodatkową, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. Warto jednak konsultować wszystkie kroki, gdyż mimo faktu, że pieniądze na wynajem są pobierane z OC sprawcy, to mimo wszystko od ubezpieczyciela zależy ich wysokość. Oczywiście nie będziemy w stanie wynająć Porsche, czy Cadillaca, gdyż zapisy umowy jasno określają, że pojazd ma mieć zbliżony poziom wyposażenia, co uszkodzony samochód. Aby uniknąć wszelkich nieścisłości i problemów, warto zbierać także wszelkie dokumenty dotyczące sprawy. Pozwoli nam to w dochodzeniu swoich praw w przypadku otrzymania zbyt niskiego odszkodowania, które nie pokrywa całości czasu wynajmu. Należy także zaznaczyć, że tak naprawdę nie dostajemy żadnych pieniędzy, tylko pokrywane są dokładne koszta wynajmu.

Na co zwrócić uwagę podczas składania wniosku?

Przede wszystkim na wymienione powyżej kwoty, jakie jesteśmy w stanie uzyskać na pojazd oraz jego stan techniczny. Warto także mieć na uwadze, że z reguły ubezpieczyciele nie są skorzy do pozbywania się pieniędzy, dlatego często wykorzystują niewiedzę klientów i zasypują ich pytaniami, które nie mają nic wspólnego ze sprawą. Najpopularniejszym sposobem jest przekonanie wnioskującego o tym, że skoro ma możliwość podróżowania komunikacją miejską, to nie ma potrzeby korzystania z wynajmu. Samochód zastępczy PZU przysługuje każdemu, kto poniósł stratę środka komunikacji, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ma takie prawo.

Warto więc wiedzieć, co nam przysługuje w danej sytuacji, gdyż znacznie ułatwi nam to życie między innymi w takich sytuacjach.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ