Wymiana oleju silnikowego to nie to samo co wymiana oleju w skrzyni biegów. Wiele osób nie wymienia oleju w skrzyni biegów, sądząc, że jest to niepotrzebny wydatek. Jednak okazuje się, że olej ten jest tak samo ważny, jak ten w silniku.
Wymiana oleju w skrzyni manualnej
Manualna skrzynia biegów jest bardziej odporna na większość zaniedbań właściciela, niż ta automatyczna, ale należy pamiętać o regularnej wymianie w niej oleju. Jeśli będziemy tego przestrzegać, to możemy znacznie przedłużyć żywotność naszej skrzyni biegów. Podczas wymiany oleju, należy usunąć także opiłki metalu, które nagromadziły się w zaworze upustowym. Do skrzyni manualnej używa się oleju przekładniowego, który dzielony jest według klasyfikacji lepkościowej o jakościowej. Oleje oznaczone jako GL-4 i GL-5 są najczęściej stosowanymi olejami, ale zdarzają się także wyjątki zalewane olejem przekładniowym ATF czy silnikowym. Przed wymianą oleju sprawdzamy, jaki olej powinniśmy zastosować w swoim samochodzie. Można się tego dowiedzieć na podstawie informacji zawartych w książeczce serwisowej lub w autoryzowanym serwisie obsługi. Jeśli chodzi o częstość wymiany oleju, to jest to bardzo zróżnicowane, ale średnio powinno to być po osiągnięciu od 40-120 tysięcy kilometrów.
Wymiana oleju w automatycznej skrzyni
Ewentualne naprawy aytomatycznej skrzyni biegów są sporym wydatkiem finansowym, więc warto pamiętać o regularnej wymianie oleju. Wszelkie nasze zaniedbania mogą się odbić na naszym budżecie. Wymiana całej skrzyni w starszych modelach samochodów, w wielu przypadkach jest po prostu nieopłacalne. Z kolei im nowsza skrzynia biegów, tym większe są wymagania wobec oleju. Pierwszą wymianę oleju w automatycznej skrzyni należy przeprowadzić po przebiegu 60-100 tys. kilometrów. Następne już trzeba niestety przeprowadzać znacznie szybciej, po kolejnych 30-40 tys. kilometrów. Dzieje się tak dlatego, że w automatycznej skrzyni biegów nie mamy możliwości całkowitej wymiany oleju, więc zawsze pozostaje w niej jakaś część starego. Wyjątek stanowi rozebranie skrzyni na części pierwsze, ale raczej nikt się na to za często nie kusi.