Wybór rodzinnego auta bywa dość skomplikowany, gdyż trzeba uwzględnić potrzeby zarówno małych dzieci czy nastolatków, jak i rodziców. Wygląd nie jest tak istotny jak przestronność wnętrza czy ładowność bagażnika. Oczywiście podstawowym kryterium jest również cena – na tyle niska, by nie zachwiać rodzinnym budżetem i jednocześnie na tyle wysoka, by zapewniać duży wybór samochodów. W tym wpisie wybieramy zatem sensowne auto rodzinne do 20 tys.

Czy hatchback nadaje się na rodzinne auto?

family-932245_1280Przy jednym dziecku i braku chęci na dalsze powiększanie rodziny, wystarczy zgrabny i praktyczny hatchback. To auta stworzone do jazdy po zatłoczonym centrum, idealne do manewrowania pod centrum handlowym czy parkowania przy szkole. W przeciwieństwie do vanów czy kombi, zmieszczą się niemal wszędzie i nie sprawią problemu niewprawnemu kierowcy. W razie potrzeby możemy rozłożyć tylne siedzenia, by zapakować wózek, fotelik, nosidełko, a nawet mniejsze meble. Co ważne, hatchbacki to najtańszy segment samochodów, w dodatku są ekonomiczne w eksploatacji i stosunkowo niedrogie w naprawie. Bez problemu znajdziemy wśród nich całkiem pakowne auto rodzinne do 20 tysięcy, jak choćby Fiat Bravo II 1.4 Jet z 2009 roku , Skoda Octavia II 1.6 MPI z 2005 roku czy Renault Laguna III 1.5 GT z 2010 roku.

Auto rodzinne do 20 tys. – pojemne i tanie kombi

Rodzina w składzie 2+2, powinna zainwestować w samochód typu kombi. Wnętrze musi być na tyle przestronne, by zapewniało wygodną jazdę czterem osobom i umożliwiało zamontowanie dwóch fotelików. Istotnym autem kombi jest korzystny stosunek ekonomii do funkcjonalności. Pakowny bagażnik, prawie tak wysoki jak część pasażerska, pomieści przedmioty o większych gabarytach – wózek, walizki czy łóżeczko turystyczne. Dzięki przyzwoitej cenie i ekonomicznej eksploatacji, kombi może być „złotym środkiem” pomiędzy vanem a hatchbackiem. Ponadto osoby nieprzyzwyczajone do dużych samochodów poczują się znacznie pewniej za kierownicą kombi niż vana. Nie bez znaczenia jest fakt, że na rynku samochodów używanych znajdziemy wiele bogato wyposażonych i ładnych kombi do 20 tys. złotych, m.in.  Ford Mondeo 2.0 TDCI z 2009 roku, Mazda 6 2.0 Diesel z 2007 roku, Honda Accord VIII 2.2 Diesel z 2008 roku.

Najlepsze auto dla dużej rodziny – van i minivan

Mając trojkę dzieci i czwarte w drodze trzeba już pomyśleć o autach typu van. Zapewniają 6 lub 7 miejsc i sporą przestrzeń dla każdego pasażera, w tym również miejsca na 3 foteliki dziecięce. Bagażniki są na tyle pojemne, że bez problemu pomieszczą  ekwipunek na wakacje – duże walizki, namioty, śpiwory, rzeczy dziecka, sprzęt do pływania. Ogromne znaczenie dla wielu rodzin ma także fakt, że vany są niezastąpione przy niepełnosprawnym dziecku, poruszającym się na wózku inwalidzkim. Niestety, w tym segmencie trudno znaleźć auto rodzinne do 20 tys., dlatego można rozważyć rozwiązanie pośrednie, czyli zakup minivana, np. Citroena C4 Picasso I z 2007 roku, Opla Zafiry B z 2007 roku czy Renault Grand Scenic III z 2009 roku.

[Głosów:8    Średnia:2.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ