Wymarzony samochód z drugiej ręki znajdziesz niemal wszędzie – w Internecie, prasie, na słupach ogłoszeniowych czy wśród znajomych. Czasami trzeba odwiedzić kilka komisów i giełd samochodowych, innym razem wystarczy zatrzymać się przy aucie zaparkowanym na poboczu i oznaczonym kartką z napisem „sprzedam”. Jednak Polacy coraz częściej wolą kupić używane auto od dealera. Takie samochody kosztują wprawdzie więcej, jednak uważane są za pewniejsze niż egzemplarze sprzedawane przez osobę prywatną czy handlarza. Czym różnią się auta używane z salonu od swoich odpowiedników z typowego rynku wtórnego?

Dlaczego warto kupić samochód w salonie?

pexels-photo-756789Zwolennicy takiego rozwiązania wskazują na możliwość uzyskania korzystnego ubezpieczenia i gwarancji, co jest nieosiągalne w przypadku zakupu przez komis, u handlarza czy bezpośrednio u właściciela. Gwarancji udziela się wówczas, gdy pojazd utracił już gwarancję producenta, a jej okres zwykle obejmuje czas jednego roku od zakupu.

Ponadto nowy właściciel ponosi mniejsze ryzyko, że auto zacznie niedomagać tuż po wyjechaniu od dealera. Autoryzowane salony zazwyczaj dbają o regularne serwisowanie swoich pojazdów, a wszelkie naprawy czy wymienione części są rzetelnie opisywane. Używane samochody z salonu najczęściej trafiają tam w drodze rozliczenia, gdy osoba kupująca nowe auto pokrywa część kwoty pozostawiając swoje stare. Jeśli stan techniczny auta albo jego pochodzenie budzą wątpliwości, dealerzy odmawiają przyjęcia takiego pojazdu.

W dodatku niektóre salony nie odkupują aut sprowadzanych i przyjmują w rozliczeniu wyłącznie auta nabyte u krajowych dealerów. Zanim taki samochód ponownie trafi do sprzedaży, przechodzi dokładne badanie techniczne, niezbędne naprawy i wymianę płynów eksploatacyjnych. Przy zakupie auta używanego z salonu trzeba także liczyć się z tym, że nowy właściciel musi przeprowadzić ewentualne naprawy u tego samego dealera.

Auta używane z salonu – jaka cena?

IMG_3496bfree (1)W Internecie znajdziesz oferty aut używanych pochodzących zarówno od prywatnych właścicieli i handlarzy, jak i od sieci salonów. Nietrudno zatem porównać ceny samochodów z salonu z cenami rynkowymi – niestety, taki pojazd może kosztować nawet kilka tysięcy więcej.

Wysoką cenę rekompensuje jednak fakt, że transakcja jest obarczona znacznie niższym ryzykiem niż przy standardowej sprzedaży. Kupujesz auto przebadane i serwisowane w autoryzowanym warsztacie, a wszystkie informacje o stanie pojazdu są zawarte w umowie. Wyższa cena wynika również z jakości napraw – dealer stosuje oryginalne części, natomiast handlarze zazwyczaj oszczędzają na remoncie. Z racji kosztów przygotowania pojazdu do sprzedaży, auta używane z salonu często kosztują tyle samo co egzemplarze od pierwszego właściciela, bezwypadkowe i serwisowane w autoryzowanych stacjach obsługi.

Niemniej, nawet kupując auto w salonie należy bacznie mu się przyjrzeć – niektórzy dealerzy nie dbają o swoją renomę i wystawiają na sprzedaż auta, które znacznie lepiej prezentują się na zdjęciu niż w rzeczywistości.

[Głosów:17    Średnia:2.6/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ