Każdy, kto posiada samochód, w pewnym momencie zadaje sobie pytanie odnośnie tego jaki rodzaj opon będzie najodpowiedniejszy. Do niedawna zastanowienia wymagał przede wszystkim wybór producenta oraz ceny opon. Od kilku lat dodatkowo zastanawiamy się nad tym, czy kupić opony przeznaczone na konkretny sezon, czy może opony wielosezonowe.

Opony dedykowane na sezon zimowy lub sezon letni

Na rynku motoryzacyjnym od lat występują opony, których powinno się używać w zależności od sezonu. W ofercie sklepów są zatem opony zimowe oraz opony letnie (przeznaczone do użytku na okres od wiosny do jesieni). Podział ten nie jest przypadkowy. Przecież warunki w obu tych sezonach są zdecydowanie odmienne. Odmienny jest zatem również skład i budowa opon.

Zadaniem opon zimowych jest zapewnienie bezpiecznej jazdy po oblodzonej lub zaśnieżonej jezdni. Natomiast opony letnie powinny gwarantować bezawaryjną jazdę po mokrej od deszczu lub odwrotnie – po znacznie wysuszonej powierzchni drogi. Celem stosowania opon sezonowych jest w związku z tym zachowanie jak najlepszej przyczepności w zależności od warunków atmosferycznych.

Stosowanie opon sezonowych jest szczególnie racjonalnym rozwiązaniem, gdy zamieszkujemy w rejonach podgórskich i górskich, gdzie zmiany pór roku są bardzo odczuwalne. Gruba pokrywa śnieżna, liczne wzniesienia i zjazdy wymagają odpowiedniego ogumienia. Ponadto opony sezonowe zdają egzamin w samochodach, które pokonują stosunkowo długie przebiegi. Szacuje się, że jest to powyżej 10 tysięcy kilometrów rocznie.

Opony wielosezonowe

Opony wielosezonowe cieszą się coraz większym zaufaniem i zainteresowaniem właścicieli samochodów osobowych. Jak sama nazwa wskazuje, w odróżnieniu od opon przeznaczonych na konkretny sezon, opony wielosezonowe przeznaczone są do jazdy przez cały rok. Dlatego bywają również nazywane oponami uniwersalnymi.

Za ich stosowaniem przemawia wiele możliwych do uzyskania korzyści. Zasadniczą korzyścią jest brak konieczności co sezonowej wymiany opon. Oszczędzamy zatem dwa razy w roku. Raz, gdy nadchodzi wiosna i trzeba wymienić opony na letnie i drugi, z nadejściem późnej jesieni, gdy nadchodzą zimowe warunki pogodowe. Warto podkreślić, że nie jest to tylko oszczędność pieniędzy, ale również czasu, który musielibyśmy poświęcić na dojazd i skorzystanie z usług wulkanizacyjnych.

Dla niektórych osób zasadniczym bodźcem do zakupu opon wielosezonowych może okazać się kwestia magazynowana. A właściwie jego braku. Koniec z zajmowaniem przez opony miejsca w garażu czy piwnicy.

Warto zwrócić uwagę na to, że w naszej strefie klimatycznej coraz częściej spotykamy się z anomaliami pogodowymi. W związku z tym nawet późną wiosną lub wczesną jesienią możemy spodziewać się śniegu, a w środku zimy nawierzchnia drogi może być mokra lub wysuszona od słońca. W takiej perspektywie opony sezonowe tracą na rzecz opon wielosezonowych. Atutem opon wielosezonowych jest ich wielofunkcyjność.

Stosowanie opon wielosezonowych sprawdza się szczególnie w samochodach przeznaczonych do jazdy w warunkach miejskich. Oczywiście nie wyklucza to możliwości wyjazdów autem poza miasto (na przykład na wakacje nad morze lub w góry). Przed zakupem powinniśmy zastanowić się nad tym w jakich warunkach i jak wiele kilometrów pokonujemy naszym samochodem. Sklep Tire Expert oferuje nie tylko szeroki wybór opon, ale również profesjonalne doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego ogumienia w zależności od potrzeb użytkownika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ