W jaki sposób zginął Lincoln?

W jaki sposób zginął Lincoln? To pytanie nurtuje wiele osób, szczególnie tych zainteresowanych historią Stanów Zjednoczonych. Śmierć Abrahama Lincolna była tragicznym wydarzeniem, które miało miejsce 14 kwietnia 1865 roku. Prezydent Lincoln został zamordowany przez Johna Wilkesa Bootha, aktora i sympatyka Konfederacji, podczas spektaklu teatralnego w Ford’s Theatre w Waszyngtonie.

Atak na Lincolna

Tego feralnego wieczoru, Lincoln wraz z żoną Mary Todd Lincoln udali się do teatru, by obejrzeć sztukę „Nasz amerykański kuzyn”. Booth, który był znanym aktorem, wykorzystał swoje kontakty w teatrze, by zdobyć informacje o planowanym występie Lincolna. Wiedząc, że prezydent będzie obecny, Booth zaplanował zamach na jego życie.

W trakcie trzeciego aktu sztuki, Booth wszedł na balkon, gdzie znajdowała się loża prezydencka. Zaskoczył strażnika, który stał przy drzwiach, i wtargnął do loży. Tam, przy użyciu pistoletu, strzelił w tył głowy Lincolna. Prezydent natychmiast upadł na podłogę, a Booth skoczył na scenę i wykrzyknął słynne słowa: „Sic semper tyrannis!” (Tak zawsze tyranom!). Następnie uciekł z teatru, zostawiając za sobą zamordowanego prezydenta.

Śmierć Lincolna

Po strzale Lincoln został natychmiast przewieziony do pobliskiego domu Petersena, gdzie lekarze stwierdzili, że jego rana jest śmiertelna. Prezydent nie odzyskał przytomności i zmarł następnego dnia, 15 kwietnia 1865 roku. Jego śmierć wstrząsnęła całą Ameryką, która była wówczas w trakcie odbudowy po wojnie secesyjnej.

Ściganie i śmierć Bootha

Po zamachu Booth zdołał uciec z Waszyngtonu i ukrywał się przez kilka dni. Jednakże, 26 kwietnia 1865 roku, został odnaleziony przez oddział żołnierzy Unii w Wirginii. Podczas próby aresztowania, Booth został postrzelony i ciężko ranny. Zmarł kilka godzin później, nie odzyskawszy przytomności.

Podsumowanie

W jaki sposób zginął Lincoln? Abraham Lincoln został zamordowany przez Johna Wilkesa Bootha podczas spektaklu teatralnego w Ford’s Theatre w Waszyngtonie. Booth zastrzelił prezydenta, a następnie uciekł z miejsca zbrodni. Lincoln został przewieziony do pobliskiego domu, gdzie zmarł następnego dnia. Booth został schwytany kilka dni później i zmarł w wyniku odniesionych ran. Śmierć Lincolna była ogromnym wstrząsem dla całej Ameryki i miała duże konsekwencje dla historii Stanów Zjednoczonych.

Wezwanie do działania: Zainteresowany poznaniem szczegółów dotyczących śmierci Lincolna? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na stronie https://oneofgroup.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ