Za ile powinieneś sprzedaż swoje auto? Oczywiście najchętniej oddałbyś je za możliwie wysoką kwotę, niestety cel kupującego jest zupełnie przeciwny – szuka niskiej ceny. Wniosek: potrzebna jest uczciwa wycena samochodu, która pozwoli na pogodzenie interesów obu stron.

Warto rozsądnie ocenić wartość auta nawet wtedy, gdy chcesz się go pozbyć jak najszybciej, choćby i po zaniżonej kwocie. Jeżeli bowiem ustalisz zbyt niski próg cenowy, oferta będzie wyglądać podejrzanie. Kupujący zaczną się zastanawiać co jest nie tak z Twoją ofertą i paradoksalnie sprzedaż może trwać dłużej.

Wycena samochodu nie jest łatwym zadaniem nawet dla kogoś, kto interesuje się motoryzacją hobbystycznie. Jak ułatwić sobie to zadanie?

Poszukaj podobnych ofert

mercedes-benz-white-modernNajprostszym sposobem na wykonanie wyceny samochodu jest znalezienie podobnych ofert w sieci. Wiele osób rozpoczyna szukanie samochodu na rynku wtórnym od przeglądania propozycji na motoryzacyjnych portalach ogłoszeniowych. Oferowane modele dodają tam zarówno indywidualni klienci, jak i profesjonalni handlarze. Z tego powodu możesz przyjąć, że część cen może być zawyżona – sprzedawcy zapewne opuszczą je w trakcie negocjacji z klientem. Sam oczywiście też możesz zastosować tę taktykę, o ile nie straszne Ci długie czekanie na kupujących.

Wycena auta poprzez porównanie z innymi ofertami musi uwzględniać szereg istotnych detali. Sprawdzenie ofert sprzedaży tego samego modelu z danego roku produkcji to za mało. Szukaj ogłoszeń maksymalnie zbliżonych do tego, co sam możesz zaoferować. Zwróć uwagę na stan samochodu i elementy wyposażenia.

Porównanie możesz przeprowadzić również u handlarza, choć tutaj znów trzeba się liczyć z zawyżonymi cenami. Ponadto wycenę samochodu przeprowadzi dla Ciebie również sam handlarz, jeśli zgłosisz chęć sprzedaży auta. W tym wypadku z kolei trzeba pamiętać, że cena będzie najprawdopodobniej sporo zaniżona. Wycenę wykonaną przez handlarza możesz jednak traktować jako pewien punkt odniesienia – na pewno auta nie opłaca się sprzedawać taniej.

Kiedy można podnieść cenę?

light-car-inside-blackW pewnych warunkach możesz pokusić się na wycenę auta powyżej przeciętnej wartości danego modelu na rynku wtórnym. Przesłanką do tego, że warto zażądać większych pieniędzy od kupujących jest bardzo dobry stan auta. Jeżeli naprawdę dbałeś o samochód, a jego stan wizualny i techniczny nie pozostawia wiele do życzenia, możesz swobodnie podnosić cenę. To samo dotyczy samochodów bezwypadkowych i serwisowanych w autoryzowanych warsztatach.

Z reguły w wyższej cenie sprzedawane są także samochody od pierwszych i drugich właścicieli indywidualnych pochodzących z Polski.

Wycena według informatora

W wycenie samochodu pomoże Ci również informator rynkowy. Z takich publikacji korzystają firmy ubezpieczeniowe i profesjonalni sprzedawcy. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą poświęcić na wycenę trochę czasu i zależy im na rzetelności. W informatorze znajdziesz średnie ceny rynkowe dla danego modelu oraz zalecenia odnośnie obniżania i podnoszenia ceny ze względu na wyposażenie czy uszkodzenia. Niemniej, warto pamiętać, że informatory sprawdzają się najlepiej przy popularnych modelach. Pamiętaj, by jako sprzedawca wybrać informator z cenami sprzedaży (a nie zakupu).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ