sobota, Maj 26, 2018

Kurtki motocyklowe – którą wybrać?

0

Pytanie, które przewija się wśród motocyklistów jak mantra – którą kurtkę motocyklową wybrać? Mogłoby się wydawać, że dla doświadczonych motocyklistów nie jest to żaden problem, a z wyborem kurtki motocyklowej kłopoty mogą mieć tylko początkujący miłośnicy jednośladów. Nic bardziej mylnego. Obecnie rynek odzieży motocyklowej oferuje tak wiele rodzajów i nowinek technicznych, że nawet najbardziej doświadczeni motocykliści mają problem z doborem sprzętu czy odzieży. Dajmy dla przykładu kurtki Rukka – wybrać w wersji skórzanej, czy tekstylnej? Postawić na większą ilość protektorów, czy też skłonić się ku wersji z meshem, która zapewni odpowiednią wentylację?

Wybór kurtki motocyklowej

Podstawowe pytanie brzmi – czy chcemy kurtkę skórzaną, czy tekstylną? W przypadku skórzanej kurtki, trzeba nastawić się na lepszą ochronę, ale także dużo mniejszy komfort podczas jazdy oraz konieczność pielęgnacji skóry. W przypadku kurtek tekstylnych problem ten znika, a kurtki Rukka  pokazują, że przewaga skóry nad tekstylną odzieżą w aspekcie ochrony powoli się zaciera. Dlaczego? Ponieważ każda kurtka Rukka to solidna konstrukcja, która na piedestale stawia ochronę motocyklisty. Dlatego w aspekcie kurtek tekstylnych będziemy posługiwali się przykładem firmy, która jest znana i ceniona wśród motocyklistów na całym świecie – kurtki Rukka już wielokrotnie zostały uznawane jako jeden z najlepszych, najbezpieczniejszych i najbardziej wygodnych kurtek dla motocyklistów.

Kurtka motocyklowa na tor, czy w podróż?

To zasadne pytanie pozwoli wybrać, czy chcemy kupić kurtkę skórzaną, czy też kurtkę tekstylną. Skóra jest polecana na tor, choć tutaj dużo lepszym wyborem jest zakup całego integralnego kombinezonu. Rozwiązanie bardzo bezpieczne i aerodynamiczne, ale kompletnie niewygodne i niepolecane do jazdy miejskiej (czyli dla 99% motocyklistów użytkujących swoje maszyny tylko w ruchu miejskim to nienajlepszy wybór). Natomiast tekstylne kurtki Rukka sprawdzą się zarówno podczas dalszych wyjazdów turystycznych, jak i krótkich przejazdów po mieście. Oczywiście kurtki te są często widywane także na torach, gdzie również sprawdzają się jako solidna ochrona motocyklisty.

Reasumując – tekstylne kurtki Rukka (występujące w wielu różnych modelach) to sprawdzone projekty tekstylne, które śpiewająco zdadzą egzamin  w każdej okoliczności – zarówno na torze, jak i podczas dalekich wypraw na drugi koniec Europy bądź nawet świata. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy stali przed wyborem swojej kurtki motocyklowej.

Działanie sprzęgła samochodowego

0

Jak działa sprzęgło samochodowe?

Najbardziej popularny typ sprzęgła montowany we współczesnych samochodach to sprzęgło jednotarczowe cierne.

Sprzęgło z kołem dwumasowym

0

Koło dwumasowe to inaczej rodzaj tłumika skrętnych drgań, które jest montowane pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Zadaniem koła dwumasowego jest tłumienie przeciążeń oraz wibracji, które mogłyby spowodować uszkodzenie któregoś z elementów układu przeniesienia napędu albo jednostki napędowej. Dzięki kołu dwumasowemu zmiana biegów jest łatwiejsza a komfort prowadzenia samochodu znacznie wyższy, ponieważ dzięki niemu wibracje powodowane pracą silnika są dużo słabiej przekazywane na karoserię.

Problemy z klimatyzacją w samochodzie? Udaj się do warsztatu po profesjonalną pomoc!

0

Klimatyzacja jest istotnym elementem każdego pojazdu – zapewnia komfort jazdy, szczególnie w gorące letnie dni. Kontroluje następujące parametry powietrza:

ruch,
czystość,
wilgotność,
temperaturę.

Co więcej, ma to miejsce niezależnie od warunków zewnętrznych. Słowem, klimatyzacja zapewnia relaksujące środowisko dla kierowców i ich pasażerów, aby mogli w pełni cieszyć się podróżą. Jednak w którymś momencie może pojawić się problem z działaniem klimatyzacji. Może to pojawić się w formie dziwnych odgłosów lub całkowitego wstrzymania jej działania, klimatyzacja może też zacząć zionąć gorącym powietrzem. W takich okolicznościach dobrym pomysłem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy w celu konserwacji lub naprawy, odwiedzając specjalistę. Oto kilka korzyści z tego rozwiązania.

Klimatyzacja – profesjonalne usługi w warsztacie

Przede wszystkim regularne odwiedzanie warsztatu dysponującego stacją klimatyzacji to zapewnienie optymalnej wydajności dla swojego systemu w samochodzie. Prawda jest taka, że w żadnym wypadku Twoja automatyczna klimatyzacja nie będzie działała prawidłowo bez konserwacji i przeglądów. Zaniedbanie tej kwestii może również prowadzić do problemów pojawiających się wtedy, gdy najbardziej potrzebujesz skorzystać z samochodowej klimatyzacji. Kłopotliwe komplikacje, takie jak wycieki czynnika chłodniczego, mogą spowodować, że powietrze nadal będzie dmuchać, ale będzie stale cieplejsze w porównaniu do jego optymalnego stanu. Skorzystanie z profesjonalnego serwisu klimatyzacji w samochodzie zapewnia jej optymalną pracę. Profesjonalna stacja klimatyzacji jaką dysponują fachowcy dokładnie sprawdza system i naprawia wszystkie problemy związane z tym urządzeniem.

Dlaczego jeszcze warto odwiedzić warsztat?

Gdy odwiedzasz profesjonalny warsztat – będący specjalistą w klimatyzacji samochodowej, możesz mieć pewność, iż korzystając ze stacji klimatyzacji dopracują Twój system tak, aby zapewniał on chłodne powietrze i działał z najwyższą wydajnością. Kiedy filtry powietrza są brudne lub wymagają wymiany, problematyczny detrytus zaczyna rozprzestrzeniać się w powietrzu po włączeniu klimatyzacji.

Odwiedzając profesjonalistę, możesz dokładnie wyczyścić cały system – gwarantuje to usunięcie:

pleśni,
pyłków,
kurzu,
wszelkich innych zanieczyszczeń w powietrzu.

To wszystko znacznie poprawi jakość powietrza w samochodzie.

Wymiana wadliwych komponentów

Jeśli serwisowanie nie doprowadzi do prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji, mechanik wymieni uszkodzone elementy na oryginalne części dla danej marki / modelu pojazdu. Ekspert-mechanik może też na Twoje życzenie sprowadzić odpowiednie części zamienne i zainstalować je w odpowiedni sposób. Spowoduje to usunięcie z samochodowego systemu klimatyzacji wszelkiego rodzaju problemów, które mogłyby uszkodzić jego funkcjonowanie. Dzięki temu możesz mieć pewność, iż po takim profesjonalnym serwisowaniu przez cały czas będziesz otrzymywać chłodne powietrze. Profesjonalista dzięki temu, że dysponuje urządzeniem jakim jest stacja klimatyzacji będzie również w stanie znaleźć i naprawić inne problemy związane z prądem przemiennym, aby Twój system działał doskonale przez długi czas.

Właściwości opon – jak poszczególne parametry wpływają na komfort jazdy?

0

Większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z podstawowych parametrów opon, takich jak rozmiar czy indeks prędkości lub przy wyborze odpowiednich do swojego auta może liczyć na profesjonalne doradztwo. Dziś zajmiemy się kilkoma mniej oczywistymi kwestiami związanymi z wyborem ogumienia. Są one szczególnie ważne dla kierowców, którym ich coraz mocniejsze maszyny służą nie tylko jako wygodny transport.

Opony symetryczne i asymetryczne

Jednym z parametrów, który dzieli opony, jest zróżnicowanie na symetryczne oraz asymetryczne. Na czym polega różnica? W przypadku opon symetrycznych zewnętrzna i wewnętrzna część bieżnika, zgodnie z nazwą, stanowią swoje lustrzane odbicia. Taka konstrukcja ogumienia to rozwiązanie ekonomiczne – wolniej się ono zużywa, a niższe opory toczenia przekładają się na mniejsze zużycie paliwa. Jednak takie opony słabiej odprowadzają wodę, negatywnie wpływają na drogę hamowania i pewność pokonywania zakrętów.

Opony asymetryczne są skonstruowane tak, by z jednej strony bieżnik doskonale nadawał się do jazdy na suchej nawierzchni, podczas gdy druga – zewnętrzna strona – dzięki obecności specjalnych rowków dobrze odprowadzała wodę i ułatwiała prowadzenie auta w deszczu. Kierowca zyskuje w ten sposób komfort jazdy niezależnie od pogody, co jednak odbywa się kosztem wyższego zużycia paliwa. Skoro jednak maszyna ma gwarantować frajdę przy dłuższych trasach, warto pójść na taki kompromis. Równie ciekawą alternatywę stanowią opony kierunkowe z bieżnikiem w kształcie jodełki i rowkami po bokach, które świetnie spisują się na każdej nawierzchni i występują także w wersji asymetrycznej. Wykorzystując dostępną pod maską moc, warto korzystać z tych efektywnie wyglądających opon, które świetnie zachowują się w trakcie przyspieszania i hamowania.

Czy warto stosować opony ekologiczne?                                     

Ostatnie lata stoją pod znakiem troski o ekologię, co miało swój wpływ również na projekty ogumienia. Energooszczędne opony ekologiczne mają za zadanie ograniczać opór toczenia, a co za tym idzie, przyczyniać się do niższego zużycia paliwa i emisji CO2. Mieszanka stworzona do produkcji tych opon charakteryzuje się mniejszym odkształcaniem w trakcie jazdy i zachowaniem wyższej trwałości. Nietrudno się domyślić, że komfort jazdy na tego typu ogumieniu jest nieco niższy i trudno wyobrazić sobie wówczas dobre osiągi w trasie, a tym bardziej na torze.

Opony oznakowane – najwyższy komfort i bezpieczeństwo

Każdy, kto pragnie wyciągnąć ze swego auta najlepsze osiągi, powinien rozważyć wyposażenie go w opony oznakowane, jeśli tylko takie są dostępne dla jego auta. Ten typ ogumienia powstaje wraz z projektowaniem auta i testowaniem prototypu, a inżynierowie odpowiedzialni za te zadania po obu stronach ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu ogumienie jest idealnie dostosowane do właściwości konkretnego modelu i serii auta, a także osiągów jego silnika i działania systemów, w które pojazd jest wyposażony. Gdy w latach 80. firma Pirelli swoje wywodzące się z torów wyścigowych opony P Zero dostarczyła do seryjnych modeli Porsche, zapoczątkowano ten coraz wyraźniejszy trend. Obecnie ogumienie z tej serii w wersjach do luksusowych sedanów oraz do samochodów sportowych uzyskuje homologacje do setek limuzyn z segmentu premium i aut sportowych. Wkrótce opony oznakowane uzyskają nowy walor – możliwość personalizacji w postaci wyboru koloru zdobienia ich boków. Technologia pochodzi prosto z Formuły 1.

Każdy, kto pragnie, by jego prestiżowe auto osiągnęło swoje maksimum, powinien zdecydować się opony oznakowane, które stanowią w zasadzie kolejny z integralnych podzespołów samochodu.

Poznań Motor Show 2018. Nowości od Mazdy

0

Na Targach Poznań Motor Show 2018 najnowszej Maździe6 towarzyszyła pełna gama jej młodszych kolegów. Począwszy od małej, miejskiej Mazdy2 i kompaktowej Mazdy3, poprzez SUV-y CX-3 oraz CX-5.

Części zamienne firmy LuK

0

LuK to jedna z trzech marek należących do międzynarodowej Grupy Schaeffler, produkującej części zamienne do praktycznie wszystkich pojazdów lądowych a nawet samolotów. Są to zamienniki najwyższej jakości, które ciężko zapracowały na nienaganną renomę firmy – zarówno wśród mechaników, jak i użytkowników.

Koła podporowe – obowiązek czy wygoda?

0

Pomimo tego, że producenci przyczep obecnie montują koła podporowe do niemal wszystkich przyczep wyjeżdżających z fabryk, to czy ich posiadanie jest prawnym obowiązkiem? Czy stosowanie koła podporowego jest w ogóle uregulowane w prawie o ruchu drogowym?

Na co należy zwrócić uwagę przy wymianie oleju silnikowego w samochodzie?

0

Przy wymianie oleju silnikowego w samochodzie istotny jest przebieg i stan silnika. Oczywiście warto spojrzeć również do specyfikacji, gdyż producenci rekomendują określone oleje samochodowe. Wiadomo jednak, że do starszych samochodów z wyeksploatowanym silnikiem nie można wlewać olejów rekomendowanych do nowych samochodów.

Okresowa wymiana filtra oleju – dlaczego taka ważna?

0

Posiadając auto lub jakikolwiek inny pojazd z silnikiem, na właścicielu ciążą pewne obowiązki serwisowe, których przestrzeganie w znaczący sposób wydłuża żywotność jednostki napędowej. Oczywiście jedną z najważniejszych i na pewno najpopularniejszych czynności jest wymiana oleju silnikowego. Wiele osób zapomina jednak, że wymiana oleju to nie jedyny punkt czynności serwisowej, a na pewno nie jedyny sposób na to, aby zadbać o nasze auto.
Oprócz oleju silnikowego, należy także zadbać o wymianę filtra oleju. Jak potwierdza Filtron – jeden z największych producentów tego typu filtrów – wymiana filtra oleju stoi na równi z wymianą samego oleju silnikowego.

Kiedy wymieniać filtr oleju?

Kiedy należy wymienić filtr oleju? Tu sprawa jest dosyć prosta i oczywista – filtry Filtron należy wymieniać podczas wymiany oleju silnikowego. Identyczny okres powinien ułatwić zapamiętanie tej ważnej czynności serwisowej. Kiedy natomiast należy przeprowadzić wymianę oleju silnikowego i filtra? Tu sprawa nieco się komplikuje – czas wymiany jest dokładnie opisany przez producenta pojazdu, którym podróżujemy. Zazwyczaj w przypadku aut osobowych wymiana oleju i filtra Filtron przypada na co 10 000 kilometrów lub co roku.
Co w sytuacji, gdy nie zdołamy w ciągu roku przejechać na filtrze i oleju wymaganych kilometrów? Wówczas producenci zalecają profilaktyczną wymianę płynów w aucie przynajmniej raz do roku. Oczywiście sytuacja ta zazwyczaj spotyka auta, których właściciele nie pracują w transporcie lub nie używają ich tak intensywnie, jak na przykład zawodowi kierowcy lub pracownicy, którzy potrafią w ciągu roku przejechać kilkadziesiąt tysięcy kilometrów – wtedy, aby zadbać o żywotność silnika, należy kilkukrotnie wymienić olej z zestawem filtrów Filtron.

Wymiana filtra oleju – dlaczego taka ważna?

Olej silnikowy dba o to, aby wszystkie podzespoły składowe jednostki napędowej były odpowiednio zabezpieczone przed nadmiernym tarciem i zużyciem. Problem polega na tym, że podczas pracy silnika, do oleju mogą dostawać się różnego rodzaju opiłki metalu lub inne zanieczyszczenia. I tu pojawia się filtr Filtron, który dba o to, aby odpowiednio filtrować olej i dopuszczać do pracy w silniku wyłącznie olej, który pozbawiony jest wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Jednak po dłuższej pracy, filtr może się po prostu zużyć i poziom filtracji nie będzie wystarczający – wtedy konieczna jest wymiana (wraz z olejem silnikowym). Tylko w ten sposób zadbamy o dostatecznie długą żywotność naszego auta.