poniedziałek, Wrzesień 23, 2019

Zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu – co powinieneś wiedzieć?

0
Zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu – co powinieneś wiedzieć?

Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu stanowi wykroczenie lub przestępstwo. To zaś zależy od stężenia alkoholu w organizmie kierowcy. Niezależnie od tego, jak zostanie zakwalifikowany czyn, polskie prawo zawsze nakazuje w takim przypadku odebranie prawa jazdy. Z artykułu dowiesz się czy można w jakiś sposób tego uniknąć oraz kiedy jest konieczny ponowny egzamin na prawo jazdy.

Jazda po alkoholu – konsekwencje prawne

To, jakie konsekwencje czekają za jazdę pod wpływem alkoholu zależy od stężenia alkoholu we krwi podczas jazdy. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosiła od 0,2 do 0,5 promila (czyli od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) wtedy zachodzi tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Jazda autem w takim stanie to wykroczenie, za które grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 zł (do maksymalnie 5.000 zł). Ponadto, sąd orzeka wówczas zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 6 miesięcy do 3 lat).

Jeżeli podczas prowadzenia auta mamy powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, wtedy będziemy karani za przestępstwo jazdy w „stanie nietrzeźwości” Kodeks karny przewiduje następujące konsekwencje karne za popełnienie tego przestępstwa:

  • grzywna zależna od dochodu;
  • ograniczenie wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawienie wolności do lat 2;
  • świadczenie pieniężne od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • odebranie prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat.

Ponowny egzamin na prawo jazdy – kiedy jest konieczny?

Prawo w tym przypadku jest jasne. Jeżeli sąd odebrał Ci prawo jazdy na okres dłuższy niż rok, wtedy będziesz musiał ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Jeżeli sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów kilku kategorii, wtedy trzeba będzie zdawać egzamin na każdą z kategorii osobno! Nie ma natomiast konieczności odbywania kursu na prawo jazdy. Przed przystąpieniem do egzaminu, należy w odpowiednim urzędzie założyć tzw. Profil Kandydata na Kierowcę (PKK).

Czy można uniknąć odebrania prawa jazdy za jazdę „na podwójnym gazie”?

Zgodnie z polskim prawem, sąd w każdym przypadku prowadzenia auta pod wpływem alkoholu powinien orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Nawet, jeżeli doszło jedynie do popełnienia wykroczenia. Jednak, jak w większości przypadków w prawie, przewiduje ono pewne wyjątki. W tym wypadku, aby uniknąć tej konsekwencji karnej, można starać się o warunkowe umorzenia postępowania. Polega ono na tym, że sąd zamiast wydawać wyrok skazujący, umarzy postępowanie karne pod określonymi warunkami. Jednak muszą zostać spełnione następujące przesłanki:

  • kierowca nie jest karany za przestępstwo umyślne;
  • wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, a okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości;
  • postawa oraz dotychczasowe zachowanie sprawcy uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania, będzie przestrzegał porządku prawnego.

Jak widać, warunki te wcale nie są jasne. Dlatego, w takiej sytuacji warto skonsultować się z profesjonalnym prawnikiem, który oceni czy w danym przypadku można starać się o warunkowe umorzenie postępowania.

Jak odzyskać odebrane prawo jazdy przed czasem?      

W polskim prawie istnieje sposób na wcześniejsze odzyskanie prawa jazdy w przypadku, gdy sąd odbierze je za pod wpływem alkoholu. Jest to możliwe, jeżeli założymy w samochodzie autoblokadę alkoholową, która uniemożliwia prowadzenie auta po spożyciu alkoholu. O możliwość prowadzenia pojazdu z autoblokadą możemy się strać po tym jak upłynie połowa czasu, na który zostało odebrane prawo jazdy (a przypadku dożywotniego zakazu – po 10 latach). Ponadto, nasza postawa i dotychczasowe zachowanie podczas wykonywania zakazu mają uzasadniać przekonanie, że już więcej nie dopuścimy się czynu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie:: https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/.

Jak dobrać koła do samochodu i nie wpaść w kłopoty?

0
Jak dobrać koła do samochodu i nie wpaść w kłopoty?

Wygląd kół w istotny sposób wpływa na to, jak odbieramy boczną linię pojazdu, potrafi też wpłynąć na ogólny wizerunek całego samochodu. Nic więc dziwnego, że ten element jest często modyfikowany przez kierowców, chcących dostosować charakter auta do własnych preferencji.

Niebezpieczne pomysły…

Dobór felg i opon powinien być starannie przemyślany i w tym wypadku rozsądek musi wziąć górę nad emocjami. Wielu kierowców, szczególnie młodych, przedkłada wygląd ponad funkcjonalność. Rzeczywiście, zastosowanie szerokiego ogumienia o niskim profilu nadaje pojazdowi agresywnego charakteru i sprawia, że nawet wysłużone auto potrafi przyciągnąć wzrok przechodniów. Jeżeli taka modyfikacja mieści się w dopuszczalnych ramach określonych przez producenta, czyli zachowane zostają odpowiednie rozmiary oraz proporcje średnicy felgi do szerokości i wysokości opony, a samo koło nie wystaje poza obrys pojazdu, to teoretycznie problemu nie ma.

W praktyce konsekwencje zbyt ekstremalnych zmian będą odczuwalne już po przejechaniu kilku metrów. Szeroka opona oznacza zwiększone opory toczenia, a tym samym większe zużycie paliwa, niski profil znacząco odbije się na komforcie jazdy po nierównej nawierzchni. W tym wypadku problemem okażą się także krawężniki, każdy podjazd będzie wymagał wzmożonej uwagi, a chwila nieostrożności może zaowocować kosztownym w naprawie uszkodzeniem felgi. Dokuczliwą, choć w świetle wymienionych uprzednio, zdecydowanie mniej groźną konsekwencją będą przekłamania prędkościomierza, powstające przy zwiększeniu całkowitej średnicy koła. Aby się o tym przekonać, wystarczy porównać odczyt instrumentów z deski rozdzielczej z wartościami podawanymi przez nawet najprostszy system GPS.

…i rozsądne alternatywy

Nie oznacza to, że każda zmiana jest pomysłem z góry złym i skazanym na porażkę. Granice dopuszczalnych modyfikacji są dość szerokie i powinny zadowolić nawet fanów radykalnego tuningu. Samochód, który wyjechał z fabryki na kołach uzbrojonych w 16-calowe felgi, bez problemu poradzi sobie z większymi rozmiarami, możliwe jest nawet zastosowanie kół 20-calowych. Pamiętając o wspomnianej wcześniej maksymalnej średnicy całkowitej, wraz ze wzrostem wielkości obręczy należy jednak uwzględnić zmniejszenie profilu opony, godząc się przy tym na wymienione niedogodności. Różnice są duże, w omawianym przykładzie na oryginalnej feldze 16-calowej znajdowała się opona o wysokości 55, na alternatywnej obręczy 20-calowej zamontujemy ogumienie o profilu 30.

Warto pamiętać, że pieniądze zainwestowane w zakup nowych felg i opon, a następnie w ich montaż i wyważenie to nie koniec wydatków. Wraz ze zmianą sezonu czeka nas zakup dodatkowego kompletu ogumienia, a łatwo dostrzec, że cena rośnie wraz z rozmiarem i nie są to różnice, które mogą pozostać niezauważone w domowym budżecie. Posiłkując się wcześniejszym przykładem, zauważymy, że opony letnie w wersji przeznaczonej dla felg 20- calowych będą od dwóch do czterech razy droższe od swoich mniejszych kuzynów. Tu na szczęście pomocną dłoń wyciągają sklepy internetowe specjalizujące się w produktach tej branży. Jedną z najciekawszych ofert dysponuje Plusgum, znajdziemy tu zarówno produkty nowe, jak i bieżnikowane, a sam zakup jest czynnością szybką i prostą. Skorzystanie z usług renomowanych sprzedawców pozwoli skutecznie zoptymalizować koszty, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa.

Wybór oleju silnikowego do pojazdu

0
Wybór oleju silnikowego do pojazdu

Wybór optymalnego oleju silnikowego w dużej mierze determinuje prawidłowy przebieg serwisu olejowego. Wiele osób zastanawia się jednak, czym tak naprawdę są te optymalne oleje silnikowe? Warto jeszcze przed zakupem sprawdzić jakimi parametrami określane są oleje silnikowe. Trzeba także zweryfikować, który typ oleju będzie optymalny dla silnika pracującego w naszym samochodzie.

Oznaczenia oleju

Każde opakowanie oleju posiada specjalne oznaczenia, które określają klasę lepkości. Oznaczenia te mają postać np. 5W30 czy 10W40. Pierwsza liczba w tym ciągu określa przydatność oleju do pracy w niskich temperaturach. Im niższa wartość liczby, tym dany olej lepiej sprawdza się w niskich temperaturach. Punktem odniesienia jest symbol 0W, który oznacza, że olej umożliwia bezpieczny rozruch silnika w minimalne temperaturze -35 stopni. Każda kolejna klasa (5W, 10W) pozwala na odpalenie silnika w temperaturze o 5 stopni wyższej od poprzedniej.

Do rozpracowania pozostaje jeszcze jedno oznaczenie, które występuje po literze „W”. Oznacza ono lepkość oleju w wysokich temperaturach. Im wyższa liczba, tym większa gęstość oleju w warunkach wysokiej temperatury. Znakomita większość producentów zaleca użytkownikom stosowanie oleju o klasie lepkości 40. Jeśli mamy do czynienia z nowoczesnymi autami, które są wyposażone w ciasno spasowane jednostki napędowe, najlepszym wyborem będzie olej o klasie lepkości 30.

Co oznacza niska lepkość? Mówi nam ona, że w wysokiej temperaturze olej staje się dosyć rzadki. To znacznie obniża opory pracy silnika. Oleje silnikowe tego typu są uważane za energooszczędne. Na pewno jednak nie sprawdza się w pojazdach „usportowionych”, w których jednostka napędowa jest poddawana dużym obciążeniom. W takiej sytuacji olej o niskiej lepkości nie zapewni silnikowi optymalnej ochrony. Dlatego należy wybrać produkt o wyższej klasie jak np. 10W60.

Jakość oleju

Oprócz standardowego oznaczenia, jakie doskonale znamy z etykiet na opakowaniach oleju, wyróżniamy jeszcze tzw. specyfikację jakościową. Możemy wymienić dwie główne specyfikacje – API (Amerykański Instytut Naftowy) oraz ACEA (Zrzeszenie Europejskich Producentów Pojazdów). Warto dodać, że koncerny takie jak Volkswagen stosują własne, dużo bardziej rygorystyczne normy jakościowe.

Specyfikacja API oznacza oleje symbolem, który składa się z dwóch liter. Pierwsza litera mówi nam, do jakiego rodzaju silnika przeznaczony jest dany produkt (C-silnik diesla, S-silnik benzynowy). Druga litera określa jakość oleju w skali A-F (silnik diesla) oraz A-M (silnik benzynowy). W obu przypadkach jakość oleju rośnie począwszy od litery A.

Stosowanie się do specyfikacji ACEA jest polecane szczególnie w przypadku nowoczesnych silników. W ramach tej specyfikacji oleje dzieli się na kategorie:

– A – silnik benzynowy,

– B – silnik diesla,

– C – silnik benzynowy lub wysokoprężny wyposażony w dodatkowy system oczyszczania spalin.

W obrębie ostatniej kategorii wyróżniamy oznaczenie C1, C2 oraz C3. W oleju oznaczonym symbolem C1 występuje najmniej popiołów, które mogą powodować zapychanie filtra.

Odwiedzając sklep z częściami samochodowymi i wybierając olej silnikowy do swojego auta, warto mieć na uwadze powyższe kryteria jakościowe. Prawidłowo dobrany olej silnikowy wpływa na niezawodną pracę jednostki napędowej, a także znacznie poprawia jej żywotność. A to z kolei pozwala nam uniknąć poważnych problemów i kosztownych napraw w przyszłości.

Opryskiwacze ciśnieniowe i nie tylko. Jak czyścić elementy zewnętrzne naszego pojazdu?

0
Opryskiwacze ciśnieniowe i nie tylko. Jak czyścić elementy zewnętrzne naszego pojazdu?

Regularna pielęgnacja auta to nie tylko sposób na odpowiednią prezencję pojazdu, ale także na ochronę jego poszczególnych elementów. Warto w tym celu korzystać z najlepszych preparatów dostępnych na rynku. Co może zatem nam się przydać?

Dlaczego warto wybierać profesjonalne kosmetyki samochodowe?

Dbanie o własny pojazd to zadanie, które powinno przyświecać każdemu właścicielowi. Regularne mycia auta pozwoli uniknąć uszkodzeń wywołanych przywieraniem wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Drobiny piasku, asfaltu, sól drogowa, czy ptasie odchody to tylko kilka z licznych zagrożeń. Jeśli brud przywrze do karoserii, to może wejść w reakcję chemiczną  i doprowadzić do pęknięć, czy zarysowań. Systematyczne mycie pojazdu wpływa więc dobrze na kondycję lakieru. Dlatego warto też stosować profesjonalne kosmetyki samochodowe. Są one zaprojektowane tak, by nie wyrządzały szkody karoserii i innym elementom pojazdu. Producenci przygotowali także liczne akcesoria, które mają poprawić komfort korzystania z samochodu, a jego pielęgnację uczynić prostą i przyjemną.

Opryskiwacze ciśnieniowe – kiedy mogą się przydać?

Do mycia samochodu najlepiej wybierać środki w pełni bezpieczne dla lakieru. Dlatego warto wybrać szampony o kwaśnym lub neutralnym pH. Te pierwsze nadają się do odtykania powłok ceramicznych i wosków. Drugie natomiast wybierajmy do mycia nawoskowanych pojazdów. Innym rozwiązaniem jest aktywna piana, która jest jeszcze bardziej skuteczna od szamponu. Pod wpływem wody dochodzi do intensywnego pienienia, które jest w stanie usunąć nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Do jej aplikacji warto wykorzystać opryskiwacze ciśnieniowe. Znajdziesz je w tym miejscu https://autochemia.pl/pol_m_Detailing_Mycie-samochodu_Opryskiwacze-cisnieniowe-1539.html. Do mycia samochodu najlepiej wybierać opryskiwacze ciśnieniowe o pojemności 5-12 litrów. Wygodną pracę zapewni pasek poziomu cieczy czy lanca umożliwiająca precyzyjne mycie.

Elementy zewnętrzne – czym możemy je czyścić?

Jakich preparatów możemy więc używać do czyszczenia elementów zewnętrznych? W tym aspekcie producenci proponują szereg środków przeznaczonych do mycia felg, kołpaków i szyb. W pierwszym przypadku preparaty cechują się wysoką skutecznością w rozpuszczaniu nawet najbardziej uporczywego brudu. Dzięki temu zalegający na felgach pył z klocków hamulcowych zostanie w całości usunięty. Dodatkowo stosowanie tego preparatu pozwoli ograniczyć przywieranie zanieczyszczeń do powierzchni felgi. Środki czyszczące elementy zewnętrzne znajdziesz pod tym linkiem  https://autochemia.pl/pol_m_Detailing_Elementy-zewnetrzne-1538.html. Poza tym, możemy też skorzystać z płynów do mycia kołpaków, które przywrócą im dawny blask. Producenci przygotowali też środki do czyszczenia szyb, które gwarantują przejrzystość i czystość. Dzięki temu nie uszkadzają szkła i nie pozostawiają na nim smug. Preparaty czyszczące elementy zewnętrzne mają więc szerokie zastosowanie. Warto po nie sięgać, by nasze auto prezentowało się jak najlepiej.

Jak dbać o wnętrze samochodu?

0
Jak dbać o wnętrze samochodu?

Jest wiele osób, które bardzo dbają o swój samochód – wykorzystują specjalistyczne środki, które nazywane są kosmetykami samochodowymi.

Jak bezpiecznie sprzedać samochód i nie popaść w kłopoty prawne i finansowe

0
Jak bezpiecznie sprzedać samochód i nie popaść w kłopoty prawne i finansowe

Sprzedaż samochodu z pozoru wydaje się rzeczą prostą i oczywistą. Jednak na rynku pojawiają się coraz to gorsze praktyki pseudo handlarzy, przez których łatwo jest popaść w kłopoty – zarówno finansowe, jak i prawne. Niewątpliwie polski rynek zna również nieuczciwe praktyki firm, które bardzo często wykorzystują uśpioną czujność sprzedającego. Sprawdź, jak i gdzie bezpiecznie sprzedać samochód.

Jak przygotować auto do sprzedaży?

Nosząc się z zamiarem sprzedaży samochodu, warto przygotować je do tej transakcji. Jak wiemy, pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego warto przede wszystkim zadbać o podstawowy porządek w samochodzie. Podstawą jest jego odkurzenie, wyczyszczenie elementów kokpitu oraz opróżnienie z zalegających, niepotrzebnych przedmiotów. Warto również zadbać o uzupełnienie płynu do spryskiwaczy czy zamontowanie świeżego zapachu wewnątrz pojazdu. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze!

Warto również zadbać o sprawność techniczną pojazdu, która niewątpliwie będzie miała wpływ na wartość samochodu. Zadbaj więc o drobne naprawy, które nie będą wpływać negatywnie na całość transakcji. 

Jak szybko i bezpiecznie sprzedać samochód?

Istnieją dwa rozwiązania – albo spróbować sprzedać auto indywidualnie, albo sprzedać je sprawdzonej firmie. Pierwsze rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które mają czas i mogą poczekać ze sprzedażą auta. Jeśli natomiast zależy nam na czasie warto nawiązać współpracę z firmą taką jak skup samochodów Auto Kurek Piła, która odkupi nasz pojazd. 

Czy to się opłaca? Oczywiście! Przede wszystkim ze względu na ograniczenie własnego czasu, który trzeba poświęcić na sprzedaż samochodu, a jak wiemy, obecnie na rynku pojawia się coraz to więcej używanych aut, które wcale nie jest tak łatwo sprzedać. Kolejnym pozytywnym aspektem jest fakt, że sprzedając w ten sposób auto, mamy szybko zapewnioną gotówkę, która zazwyczaj jest nam potrzebna. 

Przygotuj umowę zabezpieczającą interesy obydwóch stron

Umowa kupna-sprzedaży to podstawowy dokument, który poświadcza zarówno zbycie, jak i zakup pojazdu. Dokument ten musi zabezpieczać interesy obydwóch stron. Dokument ten będzie później potrzebny do wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji oraz w trakcie powiadomienia właściwej ubezpieczalni o zbyciu pojazdu. W umowie powinny być zawarte podstawowe dane kupującego oraz sprzedającego, a także informacje o pojeździe. Warto również zawrzeć informacje odnośnie stanu technicznego pojazdu, aby kupujący nie próbował zarzucać nam ukrytych wad.

W przypadku chęci podpisania umowy sprzedażowej z komisem warto zwrócić uwagę na legalność działalności firmy. W takich przypadkach należy bezwzględnie wzmożyć swoją czujność. Legalna firma zapewni przede wszystkim szybszą sprzedaż, a także bezproblemową transakcję. W takiej umowie bezwzględnie należy zawrzeć minimalną cenę, za jaką ma zostać sprzedany samochód.

Dlaczego warto kupować części samochodowe w sieci?

0
Dlaczego warto kupować części samochodowe w sieci?

Oszczędność czasu, ogromny wybór i zróżnicowane ceny – to podstawowe zalety kupowania części samochodowych w sklepach internetowych.

Zakupy w sieci to norma

Jak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2018” przeprowadzonego przez Gemius wciąż rośnie odsetek internautów, dla których zakupy w sieci to codzienność. Czynnikiem, który  najbardziej przekonuje polskich internautów do e-zakupów, jest przede wszystkim całodobowa dostępność sklepów. Aż 87 procent ankietowanych e-konsumentów wskazuje to jako główny powód robienia zakupów w sieci.

Zalety kupowania części samochodowych w internecie

W przypadku części samochodowych zwykle liczy się czas i precyzja zakupów. Jeśli mamy do czynienia z samochodem zepsutym, będzie nam zależało, by dostać części jak najszybciej, a tym samym jak najkrócej być unieruchomionym. W przypadku kupowania przez internet często sklepy motoryzacyjne oferują wysyłkę do 24 godzin od momentu złożenia zamówienia.

Szukając części do naszego samochodu, możemy obawiać się, że zamówimy nie to, co chcieliśmy na skutek przeoczenia czy błędu. Tak może być w przypadku transakcji z osobą prywatną, ale nie w sklepie motoryzacyjnym. Wiele dobrych sklepów ma bardzo szczegółowe wyszukiwarki. Z ich pomocą możemy wyszukać dokładnie nasz model samochodu, z określonego rocznika i określoną pojemnością. System sam pokaże nam kompatybilne części. A jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możemy do sklepu zadzwonić. To zdecydowana zaleta kupowania w sklepie internetowym, a nie od prywatnego sprzedawcy.

Kupując w sklepach takich jak AS AUTO – części samochodowe mamy nie tylko gwarancję  zakupu sprawdzonych i oryginalnych części, ale zapewnienie wszelkich praw, jakie konsumentowi należą się w świetle ustawy. Możemy więc nie tylko do 14 dni zwrócić zakupioną część bez podawania przyczyny, ale również zyskujemy pewność, że każda część objęta jest dwuletnią gwarancją producenta. Trudno oczekiwać czegoś takiego w przypadku zakupów u osoby prywatnej.

Kupujemy tylko w sprawdzonych sklepach

Co bardzo istotne we wspomnianym wyżej raporcie dotyczącym zakupów w sieci, klienci coraz staranniej dobierają sklepy, w których kupują. Co istotne dla 57 procent ankietowanych to opinie o sklepie stanowią najważniejszy czynnik przy dokonywaniu wyboru tego, a nie innego sklepu. Jak w przypadku wszystkich innych sklepów i te z częściami samochodowymi, by zostać wybrane przez klientów, potrzebują pozytywnej opinii. A na tę składa się nie tylko szeroki asortyment, ale opinie na serwisach społecznościowych i w wyszukiwarce. Bardzo często przy podobnych cenach, konsumenci szczegółowo sprawdzają wrażenia innych klientów z transakcji w danym sklepie. Dla osób, które obawiają się o warunki dostarczenia zamówienia bardzo istotną rolę odgrywa możliwość osobistego odbioru danej części. Oczywiście dla e-sklepu to może być kłopotliwe, bo obsłużenie takiego zamówienia zajmuje więcej czasu, tym niemniej jeśli sklep oferuje taką opcję, na pewno jest lepiej oceniany przez potencjalnych klientów.

Folia 3M

0
folia

Jeżeli zapragnąłeś zmienić kolor swojego samochodu, to najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie folii 3m .

Jest to specjalna podwójnie wylewana folia winylowa o grubości 0,09 mm, z serii 1080, przeznaczona właśnie do oklejania samochodów. Całych pojazdów lub jego wybranych elementów, takich jak: maska, drzwi, klapa bagażnika, dach, profile drzwiowe czy zewnętrzne lusterka. Bardzo trwała i nie wymagająca dodatkowych ochronnych warstw. Folia 3m jest odporna na zewnętrzne warunki atmosferyczne, pracuje w temperaturze od – 60 do + 107o C, a szerokość rolki wynosząca 1,52 m. umożliwia oklejenie pojazdu bez łączeń. Pokrywa każdy, nawet najbardziej kontrastowy kolor, co oznacza, że z czarnego samochodu możemy przejść na pojazd w kolorze np. białym. Oklejanie folią 3 m powinno odbywać się metodą „na sucho”, przy temperaturze otoczenia i podłoża + 16 stopni. Zakładając, że mamy do oklejenia proste powierzchnie i drobne elementy bez tłoczeń to nic nie stoi na przeszkodzie by oklejenie wykonać własnymi siłami. Natomiast jeśli chcemy okleić powierzchnie bardziej skomplikowane lub nie jesteśmy pewni jaki uzyskamy efekt ze swojej pracy, wówczas lepiej jest zaufać fachowcom i zlecić taką usługę doświadczonym aplikatorom. Folia daje się również bardzo łatwo usunąć, dzięki czemu możemy szybko wrócić do oryginalnego koloru pojazdu lub zmieniać je wielokrotnie.

Ile to kosztuje?

Sama folia 3 m, której cena oscyluje w granicach od 120 do 190 zł. za metr bieżący, dostępna jest w bardzo szerokiej gamie barw. Może mieć strukturę matową, z połyskiem, satynową czy odblaskową do zadruku. Trudno jednak w tym przypadku mówić o jednolitej cenie, gdyż zależy ona od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju zastosowanej folii oraz wielkości samochodu. Zależy również od rodzaju wybranego projektu tzn. czy zdecydujemy się na oklejenie całego pojazdu czy tylko drobnych, bardziej skomplikowanych  jego elementów. Usługa oklejenia całej powierzchni samochodu o mniejszych gabarytach to koszt ok. 2 500 zł., natomiast za większy pojazd zapłacimy już ok. 5 000 zł. I należy mieć na uwadze, że tak jak w przypadku oddania auta do lakiernika, tak i przy oklejaniu folią na wykonanie usługi będziemy musieli poczekać od 2 do 5 dni.

Gniazdka elektryczne

0
Gniazdka elektryczne

Wszystko o wyborze odpowiednich łączników i gniazd elektrycznych

Wybór odpowiednich gniazd oraz łączników elektrycznych dla wielu zainteresowanych jest z pozoru najłatwiejszym elementem kompletowania osprzętu. Przy zakupie często nie potrafimy jednak obyć się bez pomocy elektryka, bądź doradcy działu. Dobranie odpowiednich elementów powinno być zatem wcześniej bardzo dobrze przemyślane.

Jakie gniazda i osprzęt elektryczny powinniśmy wybrać ?

Zarówno gniazda jak i łączniki elektryczne stanowią jedne z niewielu widocznych fragmentów całości instalacji elektrycznej. Podczas ich zakupu kierujemy się zazwyczaj estetyką danego elementu, po to by odpowiednio komponował się z wnętrzem. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Kupując osprzęt elektryczny nie możemy kierować się wyłącznie kwestią jego estetyki. O wiele bardziej istotnym jest, aby zwracać uwagę na funkcjonalność oraz jakość wykonania konkretnego elementu.

Wyszczególniamy kilka łączników elektrycznych

W instalacji elektrycznej łącznik odpowiada za wyłączanie oraz załączanie prądu. W asortymencie sklepów elektrycznych są dostępne różne rodzaje tego typu produktów. Największą popularnością cieszą się jednak pojedyncze łączniki służące do załączania jednofazowych odbiorników. Co jeśli chcemy załączyć dwa obwody? W tym przypadku należy zastosować łącznik dwubiegunowy. Jeżeli jednak nasze zapotrzebowanie nie kończy się na łącznikach jedno i dwubiegunowych, możemy zakupić także łączniki schodowe, krzyżakowe bądź świecznikowe.

Łączniki schodowe są stosowane na korytarzach i klatach schodowych. To niezbędny element osprzętu elektrycznego dla domu parterowego lub budynku biurowego. Łączniki krzyżakowe umieszczane są zazwyczaj między dwoma łącznikami schodowymi. Współpracując ze sobą umożliwiają skorzystanie z instalacji elektrycznej dowolnej liczbie pięter. Łączniki świeczkowe są natomiast świetnym wyborem jeśli chodzi o źródło energii elektrycznej z kilkoma lampami, tworzącymi kilku punktowy kinkiet.

Powinniśmy zatem wybrać łącznik odpowiadający naszemu zapotrzebowaniu. Po określeniu typu urządzenia, warto również policzyć ile łączników będziemy potrzebowali. Pamiętajmy o zakupie kilku zapasowych. Pozwoli to na zabezpieczenie prac w przypadku zniszczenia jednego z urządzeń podczas montażu. Unikniemy również ponownej wizyty w sklepie, czy hurtowni elektrycznej, jeżeli błędnie oszacowaliśmy ilość potrzebnych łączników przed zakupem.

Które gniazda elektryczne będą odpowiednie ?

Przy doborze gniazd elektrycznych analogicznie, jak podczas wyboru łączników nie możemy kierować się wyłącznie estetyką. W tym przypadku poza jakością i trwałością materiałów, szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię bezpieczeństwa. Aby gniazdko elektryczne było w pełni bezpieczne musi zawierać styk ochronny w postaci bolca. Jeśli jednak nie chcemy skorzystać z tego typu rozwiązania, możemy skorzystać z zamiennika, czyli tak zwanego gniazda niemieckiego. Posiada ono dwa mniejsze styki i jest równie bezpieczne.

Warto zwrócić uwagę na umiejscowienie gniazda w budynku. Jeśli będzie montowane w pomieszczeniu, w którym może być narażone na styczność z wodą, czy wilgocią, należy zamontować tam gniazdo wyposażone w osłonę zabezpieczającą. Również miejsca takie jak pokój dziecka, czy spiżarnia powinny mieć zamontowane gniazda z osłonami.

Podczas zakupu powinniśmy zweryfikować, czy gniazdo posiada znak CE, potwierdzający spełnienie wymogów bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że każdy produkt powinien posiadać pełną dokumentację w postaci specyfikacji technicznej.

Czego powinniśmy się wystrzegać ?

Przy zakupie gniazd oraz łączników elektrycznych powinniśmy pomijać produkty bez odpowiednich znaków, specyfikacji oraz historii pochodzenia. W tym przypadku zakup urządzenia, które pochodzi od sprawdzonego producenta jest gwarantem naszego zdrowia i życia.

Nie zapominajmy, że z instalacją elektryczną nie ma żartów i nie należy oszczędzać na urządzeniach. Zawsze zwracajmy uwagę na znaki bezpieczeństwa z opakowania oraz moc napięcia pracy urządzenia. Przy tworzeniu instalacji elektrycznej nie wolno kierować się wyłącznie ceną. Taniej, nie zawsze oznacza lepiej.

Osprzęt elektryczny musi być wyprodukowany z materiałów wytrzymałych i bezpiecznych. Idealnym rozwiązaniem jest zakup całości materiałów od jednego, sprawdzonego producenta. Zagwarantuje to łatwość montażu oraz prawidłową pracę całej instalacji elektrycznej.

Jak przygotować samochód do wyścigu?

0
Jak przygotować samochód do wyścigu?

Wiosna coraz bliżej, a co za tym idzie, powoli rozkręca się sezon na wyścigi samochodowe. W tym tekście poradzimy Ci, jak przygotować samochód do wyścigów oraz, co warto kupić, by części w aucie posłużyły na dłużej.