Idzie zima, dzień jest coraz krótszy, a warunki na drodze pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego ważne jest porządne oświetlenie samochodu, które zapewni bezpieczeństwo podczas jazdy, nie tylko nam, ale również pozostałym uczestnikom ruchu. Reflektory, podobnie jak zmysł wzroku, tracą z czasem swoją moc, jak temu zaradzić? Prezentujemy kilka przydatnych sposobów na polepszenie widoczności w samochodzie.

Jesień i zima to najtrudniejsze pory roku dla kierowców. Nasze zdolności wystawiane są na próbę. Niskie temperatury powodują problemy z silnikiem, śnieg i sól przyspieszają eksploatacje pojazdów, a pogoda daje się we znaki. Dlatego dziś sprawdzimy kilka najczęstszych powodów, które obniżają naszą widoczność na drodze.

Daj się zauważyć, zastosuj wydajniejsze żarówki!

Najprostszym sposobem na wyróżnienie na drodze, jest polepszenie jakości oświetlenia. Standardowe żarówki, które montujemy w naszych samochodach, pobierają maksymalnie 55 do 60 W. A niewiele trzeba, aby widzieć więcej. Od niedawna na rynku pojawiły się żarówki, które przy wykorzystaniu tej samej mocy, gdyż są dopuszczone do użytkowania na drogach, wytwarzają nawet do 120% światła więcej. Tak ogromna różnica jest spowodowana zastosowaniem innowacyjnej budowy żarnika.

Żarówki premium są pokryte warstwą, która zabezpiecza je przed promieniami UV, co ma zapobiegać matowieniu i żółknięciu odbłyśników. Dodatkowo warto wspomnieć, że producenci postarali się o wyższą temperaturę barwową żarówek, dzięki czemu światło emitowane przez sprzęt jest znacznie przyjemniejsze dla oczu.

zarowki-jak-poprawic-widocznosc-w-samochodzie

Zaparowane szyby? To nie problem!

Kolejnym niepożądanym przed kierowców problemem są wiecznie zaparowane szyby wewnątrz pojazdu. Jak wiadomo, przyczyna jest prosta – wilgotność, różnica temperatur, które mieszają się wraz ze wsiadającymi do samochodu pasażerami. Jak poradzić sobie z tym problem i poprawić widoczność?

Czynnością, którą jako pierwszą należy zrobić, jest wymiana filtru pyłkowego w samochodzie. Jeśli ten jest przytkany, w którymś miejscu, wentylacja jest osłabiona i nie zapewnia prawidłowego obiegu powietrza, przez co para osiada na naszych szybach, zamiast znikać, kiedy ustawimy maksymalne obroty nawiewu!

Prostszym i tańszym rozwiązaniem jest pokrycie wewnętrznych szyb specjalnym środkiem zapobiegającym osiadaniu na nich pary. Preparaty takie możecie kupić na stacjach benzynowych, czy w wielu sklepach internetowych.

Inna metoda to zastosowanie w samochodzie owiewek, dzięki czemu nawet w zimie będziesz mógł otworzyć okno w samochodzie i nie bać się o złą wentylację!

Zużyte reflektory? Zadbaj o nie!

Jeśli widzisz, że lampy w Twoim samochodzie nie świecą tak, jak kiedyś, warto pomyśleć nad wymianą lub regeneracją reflektorów?

Jeśli reflektory zrobiły się pożółkłe i przepuszczają coraz mniej światła, można pobawić się w złotą rączkę i przywrócić im dawna sprawność. Na rynku dostępne są narzędzia, które pozwolą Ci spolerować powierzchnie reflektora. Polerowanie najlepiej wykonać wykorzystując elektryczną polerkę, która ułatwi naszą pracę. Przed przystąpieniem do pracy, usuń z kloszy wszystkie drobiny pyłu i piasku!

Natomiast jeśli to odbłyśniki są uszkodzone, pojawia się problem. Tym musi zająć się wyspecjalizowany warsztat, który dzięki zaawansowanym narzędziom i materiałom rozwiąże problem! W warsztacie odbłyśnik jest poddawany procesowi metalizacji próżniowej, podczas której nakłada się na niego warstwę aluminium w wysokiej próżni. Sprzęt po takiej regeneracji w 95% jest idealny jak fabrycznie nowy produkt.

Zwiększ widoczność, dzięki nowym wycieraczkom!

Wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, ale wycieraczki bardzo szybko ulegają eksploatacji. Guma wykorzystuje się, rozmazuje wodę na szybie i piszczy. Jeśli dokładne umycie piór detergentem nie pomoże, czas wymienić wycieraczki na lepszy model. Pióra zaleca się wymienić raz na 8-12 miesięcy w zależności od tego, gdzie na co dzień „przebywa” nasz samochód (w garażu, pod wiatą czy pod gołym niebem).

wycieraczki-jak-poprawic-widocznosc-w-samochodzie

Dobrze działające wycieraczki w samochodzie to podstawa i gwarant bezpieczeństwa. Dlatego warto regularnie sprawdzać ich stan i poziom zużycia. Pamiętaj, że zużyte powodują uszkodzenia i rysują szybę.

Biorąc pod uwagę, że kolejne pół roku jest pod znakiem ograniczonej widoczności, proponujemy sprawdzić stan wymienionych przez nas elementów samochodu, co pozwoli na bezpieczne podróżowanie w każdej sytuacji.

Na nocar.pl znajdziesz żarówki najlepszej jakości, które dają dużo więcej światła niż standardowe modele, a także wycieraczki od renomowanych producentów oraz chemię samochodową, która pozwoli zadbać Ci o Twój samochód. Nie czekaj, wejdź już teraz!

źródło zdjęć: pexels.com, nocar.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ