Na pierwszy rzut oka samochody rajdowe serii WRC (World Rally Championship) wyglądają tak jak zwykłe samochody dopuszczane do ruchu drogowego. Jednak to wrażenie jest złudne, gdyż pod zbliżoną wyglądem karoserią kryje się wiele zmian, które pozwalają kierowcom na pokonywanie trudności występujących w czasie wyścigów. Jakim dokładnie wymogą muszą odpowiadać samochody, które mają brać udział w rajdach serii WRC? Oto najważniejsze dane techniczne, których wymaga FIA.

Jakie wymogi musi spełnić samochód, by móc startować w rajdach WRC?

Samochody, które mają startować w rajdach serii WRC muszą spełniać warunki określone przez FIA, czyli Międzynarodową Federację Samochodową. Jednym z najważniejszych wymogów jest dostosowanie pojemności silnika. W rajdach mogą startować samochody, których pojemność nie przekracza 2 litrów. Dodatkowo w samochodach rajdowych:

  • montowane są turbosprężarki;

  • montowany jest napęd na cztery koła;

  • montowana jest sekwencyjna skrzynia biegów;

  • montowane są elementy aerodynamiczne, takie jak spojlery;

  • często montowany jest system podtrzymywania ciśnienia doładowania (Anti-Lag);

  • montowany jest aktywny centralny dyferencjał.

FIA określa też wagę samochodów – do rajdów mogą stawać pojazdy, których waga wynosi co najmniej 1230 kg. Co ważne, waga musi być rozłożona proporcjonalnie. To powoduje, że w samochodach rajdowych silniki są często montowane maksymalnie głęboko komory silnikowej.

Samochody rajdowe tworzone są na podstawie tych, które są dopuszczane do ruchu drogowego. I tak na bezdrożach w czasie rajdów możemy zobaczyć takie zmodyfikowane samochody jak Skoda Fabia, Peugeot 206 czy Toyota Yaris. Przeczytaj również o rajdowych samochodach Toyoty – http://www.motorsport.info.pl/historia/373-jak-powstaje-samochod-rajdowy-wrc.

W ostatnich latach przepisy dotyczących wymogów technicznych samochodów rajdowych uległy zmianie. Dopuszczono między innymi do udziału w rajdach samochody o nieco niższej wadze niż dotychczas – w rajdach mogą startować już samochody o wadze minimalnej 1200 kg.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ