Nie ma jak świeżo wypolerowany lakier – błyszczy się, przyciąga wzrok, przywraca karoserii pierwotny wygląd. Brzmi dobrze, prawda? Problem w tym, że na rynku znajdziemy pady polerskie różnego rodzaju. Wybór niewłaściwej może sprawić, że zamiast lustrzanego połysku zobaczymy setki drobnych zarysowań.

Czym są pady polerskie?

Pad polerski (gąbka polerska) to po prostu tarcza, którą zakładamy na maszynę polerską. Zależnie od jej twardości i właściwości możemy uzyskać inny efekt. Bardziej agresywna poradzi sobie z głębokimi rysami i dobrze zmatowi lakier. Miękka jest natomiast idealna do prac wykończeniowych, ale nie tylko.

Gąbki polerskie mogą być montowane do różnych typów maszyn. Te do maszyn typu Dual-Action (orbitalne) mają w środku otwór chłodzący, który odprowadza ciepło.

Rodzaje gąbek polerskich

Profesjonalne pady polerskie dzielimy na trzy podstawowe rodzaje ze względu na ich twardość. Dzięki temu możemy mieć dużą kontrolę nad siłą cięcia.

  • Gąbki miękkie – służą głównie do prac wykończeniowych, wydobywają połysk z lakieru przy pomocy past. Sprawdzają się także do nakładania płynnych wosków.
  • Gąbki o średniej twardości – usuwają średniej wielkości defekty, też dobrze sprawdzają się podczas prac wykończeniowych. Są dość agresywne i wymagają wyczucia.
  • Gąbki twarde – są to najbardziej agresywne gąbki. Usuwają nawet głębokie rysy. Matowią lakier.

Twardość gąbek polerskich można rozróżnić po kolorach (informacja o tym powinna być podana przy każdym produkcie). Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na wielkość padu, bo powinien być kompatybilny z maszyną polerską. Jeśli masz problem z doborem, możesz zawsze poradzić się sprzedawcy, zwłaszcza jeśli sklep obsługują auto detailerzy jak np. w Clinic4Car.

Warto też wspomnieć o tym, że pad możemy montować na gwint lub na rzep.

A może futro lub mikrofibra?

Najpopularniejsze gąbki polerskie to te z pianki poliuretanowej, ale na rynku znajdziemy jeszcze pady futra i pady z mikrofibry. Te pierwsze trzeba mieć pod szczególną kontrolą, bo wydają się miękkie, ale to tylko pozory. W przypadku gąbek z pianki im twardszy pad, tym większa moc ścierna. Natomiast jeśli chodzi o futra, jest na odwrót. Tzn. chociaż są miękkie, mają dużą siłę cięcia. Niezbyt dobrze sprawdzają się do prac wykończeniowych, ale polerowanie nimi jest bezpieczniejsze, bo futro lepiej odprowadza ciepło. Nie ma więc ryzyka przypalenia.

Pady polerskie z mikrofibry są nowością. Mają podobne właściwości do futer, ale producenci zapewniają, że praca z nimi jest krótsza. To jednak trudno ocenić, bo wszystko zależy od rodzaju prac i wyczucia. Na początek lepsze są gąbki z pianki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ