Złomowanie samochodu to proces, który kiedyś czeka każdy pojazd. Wiele jest przyczyn złomowania, od wypadku i braku ekonomicznego uzasadnienia dla remontu po wiek samochodu i nienaprawialne wady techniczne. W tym artykule zostanie omówiony proces, jakim jest złomowanie auta.

Przede wszystkim należy pamiętać, iż złomowanie jest tak samo procesem fizycznym jak prawnym. Jeśli jako właściciele nie dopełnimy jakiejś procedury możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej, a tego przecież każdy chce uniknąć. Jak więc postępować przy procesie złomowania? Przede wszystkim należy wskazać przyczynę złomowania. Może ono wynikać z wieku i ekonomicznej nieopłacalności remontu lub z wypadku.

Następnie należy znaleźć stację złomowania pojazdów posiadającą zezwolenie na działalność wydane przez Marszałka Województwa. Żadne inne stacje i skupy złomów nie mogą obsługiwać procesu złomowania. Na stację złomowania należy wziąć ze sobą potrzebne dokumenty przede wszystkim: nasz dowód osobisty, dowód rejestracyjny samochodu, tablice rejestracyjne czy najnowsze ubezpieczenie. Stacja może też wymagać karty pojazdu bądź innych tego typu dokumentów, warto więc zadzwonić wcześniej i dopytać właściciela, pracownika lub ajenta stacji o szczegóły całego procesu.

Warto też dopytać o możliwość oddzielnej sprzedaży części samochodowych bowiem może się okazać, iż nasz samochód posiada wiele sprawnych części, na których z korzyścią można zarobić. Wiele osób pyta czy złomowanie aut jest płatne. Otóż nie jest. Złomowanie auta było płatne dawniej, gdy obowiązywała opłata recyklingowa w kwocie 500 złotych, dziś już nie obowiązuje. Tak więc złomując samochód albo nie poniesiemy żadnych kosztów, albo otrzymamy od właściciela stacji symboliczną kwotę 50-100 złotych wyrażającą część wartości złomu. Oczywiście fizyczne zezłomowanie na stacji to dopiero początek procesu, najważniejsze są natomiast dokumenty w urzędach. Tak więc ze stacji należy pobrać zaświadczenie o demontażu i przedstawić je w Wydziale Komunikacji miejscowego starostwa. Należy też z tymi dokumentami udać się do ubezpieczyciela, by wyrejestrować samochód również tam.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ