O ile singiel może wybierać samochód, kierując się wyłączcie osiągami jednostki napędowej i kolorem, o tyle stateczna głowa rodziny musi wziąć pod uwagę znacznie więcej parametrów. Rodzinny samochód powinien spełniać kryteria wszystkich użytkowników – równie ważna jest wygoda kierowcy, jak i małych pasażerów stłoczonych z tyłu na dziecięcych fotelikach. Jakie auto zaspokoi potrzeby wszystkich członków rodziny?

Rodzinne auto to bezawaryjne auto

familyNa rynku motoryzacyjnym znajdziesz auta-cyborgi, które zdobyły maksimum gwiazdek w crash-testach, jak i takie, do których strach wsiadać. Jednak zamiast szukać wśród „bezpiecznych” marek, skup się na stanie technicznym auta.

Rodzinne auto powinno być względnie nowe i możliwie jak najmniej awaryjne. Możesz zadać pytanie na forum dla automaniaków, zrobić ankietę wśród znajomych albo poczytać branżową prasę. Podatność na usterki to kluczowa kwestia w wyborze auta dla rodziny i nie chodzi tu wyłącznie o bezpieczeństwo Twoich najbliższych.

Jeśli samochód padnie Ci po drodze na wakacje i będziesz zmuszony do dłuższego postoju, znudzone maluchy dadzą Ci w kość bardziej, niż rachunek wystawiony przez mechanika. Biorąc pod uwagę kryterium niezawodności, warto rozważyć zakup Hondy CR-V II generacji, Dacii Logan MCV czy Skody Octavii II.

W rodzinnym samochodzie liczy się wielkość

Przestronność strefy pasażerskiej i obszerność bagażnika to podstawowe wymogi, które musi spełniać rodzinny samochód. Weź pod uwagę, że na tylnym siedzeniu będziesz wozić dzieci w fotelikach, a do bagażnika często trzeba będzie spakować wózek, bujak czy nosidełko. Duży rodzinny wóz sprawdzi się podczas wyjazdu na wakacje, ale będzie potrzebny również na co dzień – do odwożenia dzieci do szkoły czy robienia zakupów dla całej rodziny. Poruszając kwestię wielkości auta, nie można nie wspomnieć o liczbie miejsc dla pasażerów. Statystycznej rodzinie 2+1 wystarczy auto 5-osobowe, ale już przy trójce dzieci lepiej rozejrzeć się za pojazdem, który może zabrać na pokład nawet 7 osób. Do dużych i pojemnych aut rodzinnych należą m.in.: Citroën Xsara Picasso, Opel Vectra C kombi, Dacia Logan MCV, Opel Zafira A.

Rodzinne auto a ekonomia

Jeśli oprócz wyprawki do szkoły, ubrań, zabawek, wydatków na edukację i rozrywki, będziesz miał na głowie również drogi w utrzymaniu samochód, domowy budżet szybko stanie się koszmarem księgowego. Rodzinne auto musi być tanie w utrzymaniu – w końcu codzienne kursowanie do szkoły i na dodatkowe zajęcia, wyjazdy wakacyjne czy odwiedziny u rodziny, nie mogą prowokować „węża w kieszeni”. Aby zminimalizować koszty utrzymania, warto zastanowić się nad zakupem auta z instalacją LPG albo z silnikiem Diesla. Silniki benzynowe są mniej awaryjne i tańsze, ale odradzamy zakup jednostki o pojemności powyżej 1.6 l. Weź również pod uwagę, że na koszty eksploatacji ma wpływ również masa auta, dlatego ogromny SUV to niezbyt ekonomicznie rozwiązanie. Pamiętaj też, że im rzadszy i bardziej luksusowy samochód, tym więcej zapłacisz u mechanika.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ